Prima pagină » Știri » DEZVĂLUIRI despre cel mai mare dosar de trafic de droguri în licee. Ofițer antidrog: „Canabisul este cea mai utilizată substanță interzisă”

DEZVĂLUIRI despre cel mai mare dosar de trafic de droguri în licee. Ofițer antidrog: „Canabisul este cea mai utilizată substanță interzisă”

DEZVĂLUIRI despre cel mai mare dosar de trafic de droguri în licee. Ofițer antidrog: „Canabisul este cea mai utilizată substanță interzisă”

Cătălin Țone, șeful serviciului antidrog București din cadrul Direcției de combatere a crimei organizate, a declarat, marți, că elevii anchetați în dosarul „droguri în școli” au consumat medicamente cu „conținut stupefiant” care au fost deturnate din farmacii.

Șeful serviciului antidrog susține că tinerii au consumat medicamente cu „conținut stupefiant” provenite din diverse farmacii, iar pastilele respective în combinație cu alcoolul creează ”adevărate dezechilibre în dezvoltarea neuronală și comportamentală”.

De asemenea, Cătălin Țone a avertizat că vârsta de la care copii ajung să consume droguri a scăzut la 9-10 ani.

„Dacă ne uităm la statisticile oficiale, în segmentul 14-18 ani, procentul tinerilor care au consumat cel puțin o dată droguri a ajuns undeva la 10%, dar la nivel național, luând în calcul și satele și comune. Dacă vorbim doar despre București, lucrurile sunt mult mai grave”, a declarat Cătălin Țone.

„Dependența se instalează foarte rapid pentru că acum nu mai vorbim despre droguri ușoare, ci droguri care sunt puternice.

Canabisul este cel mai utilizat drog în zona liceală, în segmentul clasa a IX-a, clasa a XII-a. Are o concentrația mare de Tetrachlorophenol, acea substanță activă care lovește creierul și instalează dependența rapid.

Au fost situații în care dependența s-a instalat la 10-11 ani. Sunt cazuri de excepție, dar au fost”, a mai menționat Țone.

Cum ajung drogurile în România

„Drogurile clasice vin pe rute noi, vizăm aceste rute. De asemenea, nu neglijăm nici partea de deturnare din circuitul legal. Sunt angajați ai unor farmacii.

Dacă vorbim de canabis, cea mai importantă rută este cea rutieră care vine în primă fază pe calea apei din Maroc.

Marocul este producător mondial – 75%-80% din producția mondială intră prin Spania sau prin porturile din Olanda, din Belgia.

Dacă vorbim de cocaină, ruta este America de Sud”, a spus Cătălin Țone, potrivit EuroNews.

Acesta a mai spus că praful numit ”cocaină” vine pe cale maritimă în cantități foarte mari în special în porturile din Amsterdam și Rotterdam, apoi pe cale rutieră vine către România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ministrul Transporturilor, despre greșeala din CV: ”Îmi place să cred că este strict un interes jurnalistic și nu o campanie împotriva mea”
Digi24
Orașul din România care ar putea avea primul tren suspendat. Tocmai s-au semnat studiile de prefezabilitate
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Cum ar vota cetăţenii Republicii Moldova dacă s-ar organiza un referendum privind unirea cu România. Ce arată un nou sondaj
Cancan.ro
Nicușor Dan, EXECUTAT SILIT! Dovezile au fost publicate joi dimineața
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
China testează o baterie pe bază de apă cu o durată de viață de peste 300 de ani
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cartierele mai bogate au mai mulți copaci și, prin urmare, mai multă umbră vara, arată un nou studiu