Prima pagină » Actualitate » DRAMĂ într-o familie de români din Italia: Fiica lor, în vârstă de 6 ani, a murit după ce a făcut gripă. „Nu-i durere mai mare pentru un părinte”

DRAMĂ într-o familie de români din Italia: Fiica lor, în vârstă de 6 ani, a murit după ce a făcut gripă. „Nu-i durere mai mare pentru un părinte”

Carla Adamescu
DRAMĂ într-o familie de români din Italia: Fiica lor, în vârstă de 6 ani, a murit după ce a făcut gripă. „Nu-i durere mai mare pentru un părinte”
Maria Isabella / Sursa foto: Rotalianul

Dramă într-o familie de români stabilită în Italia. Fiica lor, în vârstă de 6 ani, a murit din cauza unor complicații cauzate de gripa tip B. „Nu-i durere și pedeapsă mai mare pentru un părinte”, spune tatăl micuței.

Maria Isabela era fetița unei familii de români care locuiește în orașul italian Piacenza, din regiunea Emilia-Romagna. Fetița a murit în noaptea de vineri spre sâmbătă.

„În noaptea aceasta un înger merge către cer, drum bun dragoste mea! Nu-i durere și pedeapsă mai mare pentru un părinte”, a scris tatăl pe pagina sa de Facebook.

Maria Isabella / Sursa foto: Facebook

Maria Isabella / Sursa foto: Facebook

Gripa de tip B a dus la miocardită

Primele semne de boală au debutat la începutul săptămânii trecute. Joi fetița se simțea foarte rău și cum starea sa s-a agravat, vineri părinții au dus-o la spital.

Presa din Italia scrie că fetița a luat gripă de tip B, care a dus la miocardită acută, inflamația mușchiului cardiac.

„În timpul controalelor efectuate la Piacenza, un test a evidențiat prezența unui virus gripal de tip B. În cazurile cele mai grave, unele infecții virale pot provoca rareori inflamarea rapidă și fatală a mușchiului inimii, chiar și la copiii care erau anterior sănătoși”, au spus medicii de la Piacenza, scrie Milano Today.

La sosirea ei la camera de urgență a spitalului din Piacenza „a fost supusă unei serii de teste care, din păcate, au evidențiat un tablou clinic foarte grav al miocarditei acute: condițiile inimii copilului păreau a fi critice, cu funcția cardiacă grav compromisă”, conform sursei citate.

„Maria Isabella acum călătorește acum în Împărăția Îngerilor”

Copila va fi înmormântată la Biserica Ortodoxă San Sepolcro din Piacenza, marți 28 martie, începând cu ora 14:00, scrie Rotalianul.

„Sincere condoleanțe întregii familii pentru imensa pierdere! S-a stins un înger drag, Maria Isabella, care acum călătorește în Împărăția Îngerilor, iar pierderea este imposibil de realizat! În aceste clipe grele suntem alături de familia Lisaru și ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să le ajute, să le dea putere să poată trece peste această cumplită suferință!”, a transmis un român impresionat de drama familiei.

Explicațiile medicilor

„Da, virusul gripal poate să determine o astfel de complicație, dar evenimentul rămâne destul de rar”, se arată într-un raport al Mariei Frigerio, directorul departamentului complex de Cardiologie 2 la Spitalul Niguarda din Milano și membru al Fundației Veronesi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANALIZĂ. Nicușor Dan nu a mai desemnat un premier de 29 de zile. Ce spun juriștii și deciziile CCR
Digi24
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul-șef al Armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski. Cine îi ia locul
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Se crede Kubrick. Nu e” - Ce spune Irina Margareta Nistor despre „The Odyssey”, pariul de 250 de milioane $ al lui Christopher Nolan
Mediafax
ȘOCANT! Șase beri îl pot lăsa fără un AVION de 95.000 DE DOLARI! Povestea de la Curtea Supremă a SUA
Click
Irina Margareta Nistor a dat verdictul. Ce spune despre filmul Odiseea, regizat de Christopher Nolan: „Are câteva scene care ar fi putut lipsi”
Digi24
Trump anunță noua țintă de pe teritoriul Iranului: Muntele Târnăcopului, care adăpostește un complex nuclear. „Vom ataca foarte curând”
Cancan.ro
Mișcarea religioasă care a stârnit panică în București! Fiul astroloagei, ademenit de adepții sectei controversate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ford lansează două noi ediții pentru SUV-ul produs la CRAIOVA. Noutățile gamei PUMA
Descopera.ro
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Televizorul chiar ne strică creierul, dezvăluie un nou studiu. Ce au descoperit cercetătorii?