Prima pagină » Actualitate » FOTO | Cum s-a surpat un drum proaspăt renovat, între Iași și Suceava: „Fundația nu a fost făcută corespunzător”

FOTO | Cum s-a surpat un drum proaspăt renovat, între Iași și Suceava: „Fundația nu a fost făcută corespunzător”

Senatorul Maricel Popa anunță că o porțiune dintr-un drum proaspăt renovat, între Iași și Suceava, s-a surpat zilele trecute. Politicianul acuză Consiliul Județean Iași că a risipit milioane de euro pentru renovara drumului respectiv.

„Cod roșu de incompetență la Iași: drum județean surpat la mai puțin de o lună de la inaugurare! Cel mai mare proiect de infrastructură rutieră județeană din țară, Axa Iași – Suceava, în valoare de aproximativ 100 milioane de euro, se transformă în cel mai mare eșec al conducerii peneliste de la Consiliul Județean. Se pare că risipirea banului public este o practică deja brevetată în mandatul penelist de la Consiliul Județean Iași. Deși am atras atenția încă din vară că pe acest tronson sunt probleme, iată că ceea ce am spus spus atunci s-a adeverit acum. O porțiune din drum deja s-a surpat, la nici o lună de la recepție”, a precizat senatorul Maricel Popa.

Potrivit parlamentarului, lucrările la acest drum s-ar fi făcut de mântuială.

„Așa se întâmplă când lucrurile sunt făcute de mântuială și nu se pune accentul pe calitate. Drumul nu s-a surpat din cauza căderilor de zăpadă, ci pentru că fundația nu a fost făcută corespunzător,  nu s-a muncit sistematizat și, mai mult, nu a existat diriginte de șantier care să monitorizeze permanent lucrările”, transmite Maricel Popa.

Politicianul mai precizează că astfel s-au risipit milioane de euro, bani europeni.

„Din păcate, aruncăm pe apa sâmbetei milioane de euro bani europeni. Dacă execuția va fi la fel și pe celalte două tronsoane, ieșenii nu vor avea nimic de câștigat. Într-un an maxim doi, vor trebui alocați alți bani pentru reparații, de această dată din buzunarele noastre, ale tuturor contribuabililor din județ”, mai precizează senatorul.

CJ Iași: Drumul s-a surpat din cauza zăpezii

Consiliul Județean Iași dă vina pe zăpada abundentă pentru surparea drumului.

„După deszăpezirea rețelei de drumuri județene aflate în administrarea CJ Iași și redeschiderea circulației, s-a demarat încă din acest weekend inspecția zonelor aflate în monitorizare. Ca urmare, în zona Podului peste lacul Bulbucani (aflat în extravilanul comunei Gropnița pe DJ 281D), zonă aflată sub monitorizare din cauza specificului geologic, s-a constatat că, în urma fenomenelor meteo extreme, a cantității abundente de precipitații și a stratului gros de zăpadă depus în această săptămână și apoi a scurgerilor masive de apă către lac, o zonă a carosabilului a fost afectată de alunecarea survenită. Ca urmare, s-a luat măsura izolării zonei respective, a semnalizării ei și montării unui marcaj privind restricția de viteză de 30 km/h astfel încât siguranța traficului să nu fie pusă în pericol”, a transmis CJ Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?