Prima pagină » Actualitate » MAE a emis atenționare de călătorie pentru Marea Britanie. Ce se întâmplă pe Aeroportul Heathrow

MAE a emis atenționare de călătorie pentru Marea Britanie. Ce se întâmplă pe Aeroportul Heathrow

MAE a emis atenționare de călătorie pentru Marea Britanie. Ce se întâmplă pe Aeroportul Heathrow
Tragedie aviatică în Columbia: 15 morţi / Sursa FOTO: wikimedia.org

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis o alertă de călătorie pentru românii care merg în Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, din cauza protestelor sindicale și al grevei anunțate de personalul Aeroportului Heathrow.

MAE informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord cu privire la posibile perturbări ale activității poliției de frontieră, în contextul protestelor sindicale și al grevei anunțate de personalul aeroportului Heathrow.

Când va fi grevă pe „Heathrow”

Sindicaliștii care lucrează pe „Heathrow” declanșează greva în perioadele 4 – 6 mai 2023, 9 – 10 mai 2023 și 25 – 27 mai 2023.

Aeroportul Heathrow va rămâne deschis, iar pentru detalii suplimentare se recomandă accesarea adresei https://www.heathrow.com/customer-support/faq/industrial-action.

Persoanele care urmează să călătorească dinspre / înspre Marea Britanie în perioada menționată sunt atenționate că timpii de așteptare la controlul de frontieră ar putea fi mai lungi.

Cetățenii români sunt sfătuiți să ia legătura cu operatorii companiilor de transport, pentru a obține informații în timp real, precum și să verifice situația înainte de a se deplasa.

În plus, ei pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Londra: +44(0)2087414311; +44(0)2087413252​; +44(0)2087413955​; +44(0)2087413464; +44(0)2087418707; +44(0)2087416657; +44(0)2087418211; +44(0)2087412372, Consulatului General al României la Edinburgh: +44(0)1315249491; +44(0)1315249492, Consulatului General al României la Manchester: +44(0)1612360478; +44(0)1612375513; +44(0)1612369687; +44(0)1612368995, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanență al Consulatului General al României la Londra: +447738716335.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România dă lovitura la Locarno! „Nu e locul tău aici” câștigă Leopardul de Aur
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale