Prima pagină » Știri » Prima recoltă de roșii românești, la dispoziția oamenilor în câteva zile: „Le caută pentru că au gust”

Prima recoltă de roșii românești, la dispoziția oamenilor în câteva zile: „Le caută pentru că au gust”

Amyra Garey
Prima recoltă de roșii românești, la dispoziția oamenilor în câteva zile: „Le caută pentru că au gust”

În câteva zile, producătorii din Mehedinți vor scoate primele roșii românești, după multe luni de muncă și bani investiții în solarii.

Deși cheltuielile au crescut cu mai bine de 40%, faţă de recolta precedentă, preţul unui kilogram de trufandale va fi la fel ca anul trecut.

Într-un solar din satul mehedinţean Viaşu, recolta de tomate este pârguită, iar în doar câteva zile, aşteptarea românilor va lua sfârşit.

Oamenii vor putea pune pe mese prima salată din roşii româneşti, de anul acesta.

„Au început să se coacă, cu toate că a fost anul foarte capricios”, a mai spus un legumicultor.

„Noi le vindem. Nu le dăm mai departe, le vindem la masă. Omul le caută pentru că vede că au gust, şi ştiţi cum e, căutăm gustul românesc, de altădată”, a spus Nicoleta Vasile, legumicultor.

„Prețul foarte mic și anul acesta”

Costurile ridicate de producţie nu se vor reflecta şi în preţul de la raft al trufandalelor, promit legumicultorii mehedinţeni.

„Eu zic că peste trei-patru zile, o să ieşim de luni încolo. Le aşteptăm pe doamnele de la direcţia agricolă şi de la apia.

Preţul este sub 15, 15 lei, acum acesta este preţul deocamdată”, a mai spus Nicoleta Vasile.

„Preţul foarte mic şi anul acesta, 15 -20 de lei maximum, dar nu cred că o să mai prindem cu 20 de lei. 15-17 lei, cam aşa”, a spus un alt legumicultor.

„Ce înseamnă acest preţ pentru un producător, în contextul în care îmi spuneți că au crescut şi preţurile.

Înseamnă nimic, nimic înseamnă.

Cât munceşte omul, nu are valoare cu nimic”, a spus Elena Muşat, producător, potrivit Observator.ro.

Comparativ cu anul trecut, din cauza frigului din această primăvară, producţia a scăzut cu 35%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Ceva ciudat s-a întâmplat cu Pământul în 2010, iar oamenii de știință tot nu înțeleg ce a fost