Prima pagină » Știri » Maia Sandu propune ÎNFIINȚAREA unui centru național de apărare informațională și combatere a propagandei

Maia Sandu propune ÎNFIINȚAREA unui centru național de apărare informațională și combatere a propagandei

Amyra Garey
Maia Sandu propune ÎNFIINȚAREA unui centru național de apărare informațională și combatere a propagandei
Maia Sandu, președintele Republicii Moldova | Foto - Profimedia Images

Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunţat luni că va lansa o iniţiativă legislativă pentru înființarea unui centru naţional de combatere a propagandei şi dezinformării alimentate de Federaţia Rusă, precizând că „minciunile difuzate în prezent la posturile de televiziune şi pe internet au devenit cea mai periculoasă armă folosită împotriva Republicii Moldova”.

„De când Rusia a pornit războiul brutal împotriva Ucrainei care ucide oameni paşnici şi bombardează case, spitale, grădiniţe, oraşe întregi, s-au intensificat şi atacurile împotriva Republicii Moldova. În mod constant, se încearcă atragerea ţării noastre pe o orbită a trecutului, într-o zonă întunecată şi fără perspectivă de dezvoltare”, a afirmat Maia Sandu.

„Doar datorită rezistenţei şi curajului ucrainenilor, Rusia nu poate ataca militar ţara noastră. Dar o atacă constant informaţional, prin minciună, propagandă, dezinformare. Zi de zi, Kremlinul şi grupările criminale lansează atacuri hibride, utilizând arma propagandei, pentru a semăna ură în Moldova, pentru a slăbi încrederea noastră unii în alţii şi încrederea noastră în statul nostru”, susţine Maia Sandu.

„Minciunile difuzate la televizor au devenit cele mai periculoase arme”

„Planul celor care lansează falsuri şi contribuie la propagarea lor este să provoace frică, ceartă şi, astfel, să-şi realizeze scopurile meschine. Pentru că nu poate ajunge la noi cu tancuri, Kremlinul sponsorizează cu sume imense răspândirea minciunilor în mass-media şi pe reţele sociale, finanţează cu bani murdari grupări criminale care încearcă să ne oprească din drumul nostru de a dezvolta ţara”, a subliniat în continuare Maia Sandu.

„Minciunile difuzate la televizor şi pe internet au devenit cele mai periculoase arme cu care suntem atacaţi în prezent. Cu sume imense de bani, cu fabrici de troli care lucrează 24 de ore din 24, prin multiple canale media care servesc interesele unor grupuri criminale organizate, se încearcă slăbirea Moldovei prin atacuri repetate. Propaganda este o ameninţare directă la securitatea ţării şi pune în pericol viitorul liber, democratic şi prosper al Moldovei”, a menţionat președintele Moldovei, potrivit Agerpres.

Acest centru se va numi generic „Patriot”, a spus ea, indicând că sarcina lui va fi de a combate dezinformarea şi propaganda rusă şi de a transmite informaţii veridice despre ceea ce se întâmplă în ţară, precum şi să colaboreze cu instituţiile statului pentru a creşte rezistenţa informaţională a Republicii Moldova.

Un alt scop al acestui centru va fi să combată riscurile din spaţiul informaţional la adresa securităţii naţionale, a precizat Maia Sandu.

De asemenea, textul proiectului de lege va fi publicat marţi pe site-ul instituţiei prezidenţiale pentru consultări.

Astfel, până la finalul lunii iunie, proiectul de lege va fi transmis parlamentului, a mai spus ea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Adevărul din spatele „Nopţii cuţitelor lungi”, operaţiunea prin care Hilter şi-a eliminat toţi adversarii