Prima pagină » Actualitate » Pași importanți pentru Magistrala 5 de metrou, de la Eroilor la Piața Iancului. Când ar putea începe lucrările

Pași importanți pentru Magistrala 5 de metrou, de la Eroilor la Piața Iancului. Când ar putea începe lucrările

Pași importanți pentru Magistrala 5 de metrou, de la Eroilor la Piața Iancului. Când ar putea începe lucrările

Documentația pentru Planul Urbanistic Zonal al Magistralei 5 a fost aprobată la Ministerul Transporturilor, anunță Ionel Scrioșteanu, secretar de stat. Dacă PUZ-ul în sine va fi aprobat la Primăria Capitalei, licitația pentru acest tronson ar putea fi organizată anul viitor, iar apoi vor începe lucrările.

„Am avizat astăzi în Consiliul Tehnico-Economic al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii documentația pentru Planul Urbanistic Zonal al Magistralei 5 de metrou (Drumul Taberei – Pantelimon), secțiunea Eroilor – Piața Iancului, necesară în procesul de extindere a acesteia, ca o continuare a primei secțiuni pe care am deblocat-o și finalizat-o în 2020”, a anunțat Ionel Scrioșteanu.

Secretarul de stat mai spune că licitația pentru acest tronson ar putea fi organizată anul viitor. PUZ-ul trebuie aprobat însă la Primăria Capitalei.

„În primele luni ale anului viitor vrem să înceapă licitația”

„Suntem în etapa de realizare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, pe care vrem să le finalizăm anul acesta, iar în primele luni ale anului viitor vrem să înceapă licitația, la finalizarea căreia se va intra direct în faza de execuție, fiind prima documentație tehnica “la cheie” realizată pentru construcția unei magistrale de metrou. Urmează ca Primăria Capitalei să aprobe rapid acest PUZ, pentru a se putea finaliza documentația tehnică”, mai spune Scrioșteanu.

Potrivit secretarului de stat, traseul viitoarei linii de metrou va urmări, în principal, trama stradală existentă: Piața Operei – Bd. Mihail Kogălniceanu – Bd. Regina Elisabeta – Piața Universității – Bd. Carol I – Piața C.A. Rosetti – Bd. Pache Protopopescu – Piața Iancului – Șoseaua Iancului.

Toate detaliile despre tronsonul Eroilor – Piața Iancului:

  • Pornește de la Piața Operei pe Bd. Mihail Kogălniceanu unde, la intersecția cu str. Vasile Pârvan, este prevăzută Stația nr. 1- 𝗙𝗮𝗰𝘂𝗹𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝗱𝗲 𝗗𝗿𝗲𝗽𝘁 (stație de corespondență cu M4)
  • Continuă pe Bd. M. Kogălniceanu și Bd. Regina Elisabeta, unde, la intersecția cu Bd. Schitu Măgureanu, este prevăzută Stația nr. 2- Cișmigiu
  • Continuă pe Bd. Regina Elisabeta unde, la intersecția cu Bd. Nicolae Bălcescu, este prevăzută 𝗦𝘁𝗮ț𝗶𝗮 𝗻𝗿. 𝟯 – 𝗨𝗻𝗶𝘃𝗲𝗿𝘀𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲 (stație de corespondență cu M2)
  • Continuă pe Bd. Carol I unde, la intersecția cu str. Calea Moșilor, este prevăzută 𝗦𝘁𝗮ț𝗶𝗮 𝗻𝗿. 𝟰 – 𝗖𝗮𝗹𝗲𝗮 𝗠𝗼ș𝗶𝗹𝗼𝗿 (stație dr corespondență cu M7)
  • Continuă pe Bd. Pache Protopopescu unde, la intersecția cu str. Popa Nan, este prevăzută 𝗦𝘁𝗮ț𝗶𝗮 𝗻𝗿. 𝟱 – 𝗧𝗿𝗮𝗶𝗮𝗻
  • Finalul traseului va fi pe șoseaua Iancului, unde la intersecția cu șoseaua Mihai Bravu, este prevăzută 𝗦𝘁𝗮ț𝗶𝗮 𝗻𝗿. 𝟲 – 𝗣𝗶𝗮ț𝗮 𝗜𝗮𝗻𝗰𝘂𝗹𝘂𝗶 (stație de corespondență cu M1)

„Această secțiune a Magistralei 5, cuprinsă între Eroilor și Piața Iancului, are o lungime de 5,2 km și un număr de 6 stații subterane de metrou și interstațiile aferente. Reamintesc faptul că în anul 2020, am pus în funcțiune primele 10 stații din M5, care traversează Drumul Taberei, iar la sfârșitul anului 2021, am semnat contractul de proiectare și asistență tehnică pentru continuarea traseului pe Secțiunea Eroilor – Piața Iancului, secțiune care va asigura legătura între estul și centrul orașului, precum și conexiunea cu celelalte magistrale de metrou”, mai precizează Ionel Scrioșteanu.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Primele REZULTATE ale alegerilor din Ungaria Surpriză COLOSALĂ și un record istoric
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026