Prima pagină » Actualitate » Cum s-a transformat viața lui Mircea Solcanu. ”Am luat decizia de a-l urma pe Dumnezeu”

Cum s-a transformat viața lui Mircea Solcanu. ”Am luat decizia de a-l urma pe Dumnezeu”

Cum s-a transformat viața lui Mircea Solcanu. ”Am luat decizia de a-l urma pe Dumnezeu”
Cum s-a transfomat viața lui Mircea Solcanu

Fostul prezentator de televiziune Mircea Solcanu, în vârstă de 47 de ani, a explicat care este viața sa în prezent.”Am luat decizia de a-l urma pe Dumnezeu”, a mărrturisit acesta.

Mircea Solcanu, fost prezentator al emisiunii ”PoveŞtiri de noapte”, de la postul de televiziune, Acasă TV, a fost nevoit să renunţe la micul ecran, în urmă cu mulți ani. Acesta a fost dat afară de la TV. A făcut anumite comentarii pe pagina sa personală de Facebook cu privire la drama lui Ionuț, băiețelul care a fost sfâșiat de câinii maidanezi.

Ulterior, Mircea Solcanu s-a retras la Constanţa, în oraşul natal și a devenit student la Actorie la Facultatea de Arte din cadrul Universităţii Ovidius. Mircea Solcanu s-a dedicat și proiectelor de voluntariat activând în zona apărării drepturilor animalelor. În anul 2012, fostul prezentator de televiziune Mircea Solcanu a dezvăluit că a fost diagnosticat cu o tumoare pe creier. Acesta a fost operat la Viena.

Mircea Solcanu a fost invitat la emisiunea ”Exclusiv VIP”, moderată de Cristi Brancu la postul de televiziune Prima TV, unde a făcut numeroase dezvăluiri despre viața sa. Acesta a făcut declarații despre starea sa de sănătate, dar a dezvăluit că anul trecut a decis să ia calea credinței.

Cum s-a transformat viața lui Mircea Solcanu. ”Sunt într-o biserică mică din Constanța, o biserică creștină autonomă”

”Problemele mele de sănătate nu s-au oprit, evoluează., dar am de gând să le las să meargă până într-acolo până unde se poate merge. Nu am cum să am grrijă de ele că nu mă apuc să-mi tai capul”, a spus Mircea Solcanu.


”Mi-am schimbat viața și felul de a fi și cine sunt eu, cum ar veni. Adică am renunțat la vechea mea persoană. E la fel și Mircea de astăzi, doar că nu se mai întâlnește cu multe aspecte în ceea ce-l privea pe Mircea de ieri. Sunt multe capitole, cum ar fi homosexualitatea, capitol încheiat pentru mine. (…) Îl las pe Dumnezeu să mă surprindă. Alegerile mele din viață până acum s-au dovedit a fi proaste, nu toate, dar în marea lor majoritate și covârșitoare, și mi-au provocat suferință. Și atunci a existat momentul acela când am zis că îmi răstignesc firea”, a mai spus acesta.

”N-o să-mi șterg acuma viața cu buretele și o să spun că de mâine mă îmbrac întrr-un sac, îmi pun niște sandale, mă leg cu sfoară și încep să strig la lume: ”Păcătoșilor”. (…) În septembrie anul trecut am luat decizia de a-l urma pe Dumnezeu în apa botezului, de a-mi preda viața lui Dumnezeu. Sunt într-o biserică mică din Constanța, o biserică creștină autonomă. Sunt un creștin ca toți creștinii, numai că nu mai am post-it-ul de ortodox, catolic, adventist, penticostal etc. E următorul capitol al vieții mele, o să-l scriu împreună cu Dumnezeu”, a încheiat fostul prezentator TV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu. Trei militari americani uciși în „Operațiunea Epic Fury” / Macron trimite mai multe forțe militare în Golf după atacurile asupra Iranului / Iranul atacă și baze militare unde sunt staționați soldați germani
Digi24
Principala rută de evacuare pentru ultrabogații blocaţi în statele din Golf. Cât costă un zbor privat către Europa
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Suntem la un pas de Al Treilea Război Mondial? Avertismentul experților cu privire la conflictul SUA–Iran
Mediafax
Cine este ayatollahul Arafi, omul care conduce acum Iranul
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Momentul în care un avion de luptă F-15 al SUA se prăbușește în Kuweit. Pilotul s-a catapultat
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Benzina și motorina ajung la 10 lei? România are carburanți pentru 90 de zile, anunță Ministrul Energiei după escaladarea din Iran
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
De ce burnout-ul nu este doar oboseală și nu se rezolvă cu o vacanță?