Prima pagină » Social » Ce au putut păți doi turiști români în Budapesta! Au fost AMENDAȚI cu 12.000 de forinți

Ce au putut păți doi turiști români în Budapesta! Au fost AMENDAȚI cu 12.000 de forinți

Ce au putut păți doi turiști români în Budapesta! Au fost AMENDAȚI cu 12.000 de forinți

O întâmplare neplăcută avea să le strice unor români excursia la Budapesta. Din păcate, ei nu vor uita prea curând ce au pățit în capitala Ungariei.

Motivul, aparent unul banal, le-a dat mari bătăi și altor români, totuși.

Amendă în mijloacele de transport în comun

Porniți din Cluj-Napoca, doi români au vrut să se relaxeze într-un city break în capitala Ungariei, unul dintre cele mai vizitate orașe din Europa.

Însă, în Budapesta, clujenii s-au ales, printre multe altele, și cu o amendă după ce şi-au comandat bilete de transport prin sistemul e-ticketing. Pe scurt, unul dintre bilete nu a putut fi validat în tramvai, iar controlorii nici măcar n-au ascultat explicațiile – amendă pe loc, 12.000 de forinți!

Am achiziționat 2 bilete prin aplicația BudapestGO pentru mine și iubita mea. Ne-a zis cineva că acestea se pot valida doar prin scanarea unui cod QR care se află pe ușile tramvaiului.

A venit tramvaiul și am încercat să le scanăm pe ambele, nu am reușit, a trebuit să urcăm rapid în tramvai, unul a rămas nevalidat, deși am încercat să-l validăm.

La următoarea stație au urcat controlorii, le-am arătat că îs achiziționate în același timp, le-am explicat situația. Rezultat? Amendă de 12.000 de forinți (n.r. – aproximativ 150 de lei)”, a povestit românul, potrivit Știri de Cluj.

Cei doi români spun că au rămas cu un gust amar după ce li s-a întâmplat în Ungaria. Mai mult, ei au făcut și o comparație cu orașul lor, Cluj-Napoca, despre care au insistat că este mult mai preocupat de confortul călătorilor.

Controlorii maghiari au văzut că am validat un bilet, era evident că am cumpărat două ca să le folosim, dar nu i-a interesat nimic. Este absurd sistemul, mai ales dacă ții cont și de faptul că e imposibil să scanezi de 2 ori codul ăla QR dacă mai ai de gând și să urci în tramvai, la viteza pe care o avea.

Să nu mai zic că nu poți plăti cu cardul un alt bilet sau să scanezi codul când te afli deja în tramvai. Clujul e mult peste ce e acolo, peste Budapesta, la acest capitol, mult mai orientat spre confortul călătorilor”, a mai spus bărbatul.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe