Prima pagină » Actualitate » ANM a făcut anunțul. Iarna se întoarce în forță, în România. Vremea se schimbă radical

ANM a făcut anunțul. Iarna se întoarce în forță, în România. Vremea se schimbă radical

ANM a făcut anunțul. Iarna se întoarce în forță, în România. Vremea se schimbă radical

După un prim episod de iarnă severă din acest sezon, vremea s-a ameliorat în România. Însă, iarna nu a plecat prea departe și se întoarce peste numai câteva zile!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, luni vremea se va încălzi în cea mai mare parte a țării, dar mai semnificativ în sud-vest și sud, unde va deveni caldă pentru această dată. Cerul va fi mai mult noros în jumătatea de nord a teritoriului și variabil în rest. Temporar vor fi precipitații predominant sub formă de ploaie în Maramureș și local în Moldova și Transilvania, iar pe arii restrânse în Crișana și Banat și cu totul izolat în celelalte regiuni, va ploua.

La munte precipitațiile vor fi mixte și vor fi condiții de polei. Vântul va prezenta intensificări în zona montană înaltă, cu viteze de peste 70…80 km/h în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură, iar în restul teritoriului va sufla slab și moderat, trecător cu unele intensificări pe parcursul zilei în sud-vest și centru.

Temperaturile maxime vor fi de la 2 grade în nordul Moldovei, până spre 16…18 grade în sudul Olteniei și în sud-vestul Munteniei, iar cele minime se vor situa între 0 și 7 grade. Dimineața și noaptea, izolat se va semnala ceață.

În Bucureşti, vremea se va încălzi față de ziua precedentă, astfel valorile termice se vor situa peste cele normale la această dată.Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 13…14 grade, iar cea minimă de 3…4 grade.

Prognoza meteo pentru marți, 21 noimebrie

Marți, vremea va fi caldă pentru ultima decadă a lunii noiembrie în cea mai mare parte a țării, cu temperaturi maxime cuprinse în general între 8 și 17 grade și minime ce se vor situa între 1 și 11 grade. Cerul va prezenta înnorări, iar începând cu orele după-amiezii va ploua în vest și sud-vest, iar seara și noaptea, pe arii relativ extinse în sudul teritoriului și local în centru și est.

La munte, în general la altitudini de peste 1500 m, precipitațiile vor fi și sub formă de lapoviță și ninsoare. Vântul va sufla slab și moderat, temporar cu intensificări în zona montană înaltă. Pe arii restrânse vor fi condiții de ceață.

În Capitală vremea va fi caldă pentru ultima decadă a lunii noiembrie, cu o temperatură maximă de 14…15 grade și o minimă de 6…7 grade. Cerul se va înnora treptat, iar spre seară și noaptea temporar va ploua. Vântul va sufla slab până la moderat.

Iarna se întoarce!

Miercuri, 22 noiembrie, vremea se va răci în toată țara, astfel că în regiunile vestice va deveni mai rece decât normal la această dată, în timp ce în rest valorile termice vor fi în general apropiate de mediile climatologice. Înnorările vor fi persistente în aproape tot intervalul, doar în a doua parte a nopții cerul devenind variabil în partea de vest a teritoriului.

Va ploua în regiunile sudice și sud-vestice, iar în nord, nord-est și în centru pe arii restrânse se vor semnala precipitații sub formă de ploaie și trecător -dimineața și noaptea- lapoviță; la munte local vor fi precipitații mixte, iar la altitudini mari va ninge. Pe suprafețe mici se va forma polei sau ghețuș. Vântul va sufla slab și moderat, local cu ușoare intensificări în estul și sud-estul teritoriului, dar și în extremitatea de vest.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin lasă să se înţeleagă că Rusia este „deschisă” pentru un acord de pace cu Ucraina. Cu o condiție
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Psihologia indiferenței în relațiile apropiate. De ce indiferența celor dragi rănește profund și ce efecte are asupra sănătății emoționale?