Prima pagină » Economic » Parteneriat STRATEGIC între Ungaria și Turcia / Viktor Orban speră că cele două țări vor fi ”câștigătoare în secolul 21”

Parteneriat STRATEGIC între Ungaria și Turcia / Viktor Orban speră că cele două țări vor fi ”câștigătoare în secolul 21”

Parteneriat STRATEGIC între Ungaria și Turcia / Viktor Orban speră că cele două țări vor fi ”câștigătoare în secolul 21”

Ungaria și Turcia au semnat, luni, un acord de parteneriat strategic, premierul Viktor Orban afirmând, cu ocazia întâlnirii pe care a avut-o la Budapesta cu președintele Recep Erdogan, că ”planul major” este ca popoarele celor două națiuni să fie ”câștigătoare ale secolului 21”.

”Am stabilit astăzi o relație specială de cooperare strategică între țările noastre. Am avansat cooperarea între Turcia și Ungaria la nivelul de parteneriat strategic. Acest acord exprimă cea mai intensă cooperare posibilă, la nivel amical și politic”, a afirmat premierul Ungariei, Viktor Orban, citat de site-ul Index.hu și de cotidianul The Budapest Times.

”Poporul maghiar a avut de pierdut pe parcursul secolului trecut, dar planul este să fim câștigători în secolul 21 și căutăm aliați în acest sens. Iar acest parteneriat strategic are această prioritate. Planul major este ca turcii și ungurii să fie câștigători împreună în secolul 21”, a subliniat Viktor Orban.

Ungaria și Turcia intenționează să intensifice schimburile comerciale și cooperarea în domeniul energiei. ”Dar am semnat și acorduri pentru dezvoltarea rețelelor feroviare și a industriei militare”, a subliniat premierul Ungariei.

La rândul său, președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a salutat intensificarea cooperării cu Ungaria, subliniind că vrea ca schimburile comerciale să ajungă la volumul de șase miliarde de dolari pe an, comparativ cu patru miliarde în acest moment.

”Avem relații de prietenie, iar astăzi am semnat multe acorduri. Vrem să intensificăm relațiile în domenii precum apărarea și energia, unde avem deja o cooperare fructuoasă”, a afirmat președintele Turciei.

Pe agenda discuțiilor a figurat și extinderea NATO, în contextul în care atât Turcia, cât și Ungaria, care mențin relațiile bune cu Rusia, au amânat ratificarea admiterii Suediei în Alianța Nord-Atlantică.

În altă ordine de idei, Recep Erdogan a condamnat vehement, la Budapesta, ofensiva Israelului în Fâșia Gaza și a cerut oprirea imediată a ”brutalității israeliene”.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Netanyahu afirmă că Israelul luptă contra ”axei terorismului” coordonată de Iran /SUA intensifică operațiunile navale în Marea Roșie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar