Prima pagină » Actualitate » Mitul fumatului „mai sănătos” la narghilea, spulberat de un medic ieșean: „Pătrunde în plămâni aceeași cantitate de fum ca la fumatul a 100 de țigări”

Mitul fumatului „mai sănătos” la narghilea, spulberat de un medic ieșean: „Pătrunde în plămâni aceeași cantitate de fum ca la fumatul a 100 de țigări”

Alexandru Tosa
Mitul fumatului „mai sănătos” la narghilea, spulberat de un medic ieșean: „Pătrunde în plămâni aceeași cantitate de fum ca la fumatul a 100 de țigări”
Sursa foto: Facebook

Mitul fumatului „mai sănătos” cu ajutorul narghilelei, un fenomen tot mai răspândit în rândul tinerilor și adoptat în multe dintre cafenelele cu terase deschise, a fost spulberat de un medic din Iași care lansează o ipoteză șocantă. 

Narghileaua, instrument oriental de fumat, implică consumul unui amestec de tutun cu arome, iar statisticile alarmante indică că peste 60% dintre tineri nu conștientizează pericolele asociate acestui obicei.

Chiar dacă se crede că narghileaua este mai puțin nocivă decât țigările, experții avertizează că în interiorul acestui dispozitiv au fost identificate peste 70 de substanțe chimice toxice pentru organism, cu potențial de cauzare a unor forme de cancer.

Fenomenul devine preocupant în special în perioadele festive, când localurile sunt pline de tineri ce preferă să fumeze din narghilea în grup, însă puțini știu că acest obicei este la fel de nociv ca și cum ai fuma 5 pachete de țigări în doar 20 de minute.

Un medic ieșean demontează mitul că narghileaua ar fi o opțiune mai sigură, avertizând că 20 de minute de fumat din acest dispozitiv echivalează cu fumatul a 100 de țigări, contrazicând astfel ideea că ar fi o alternativă mai inofensivă.

„În timpul unei sesiuni de narghilea (sesiunea poate dura între 20 și aproximativ 45 de minute – n.r.) pătrunde în plămâni aceeași cantitate de fum care provine de la o sută de țigări. Peste 70 de substanțe toxice au fost identificate în fumul de narghilea, inclusiv monoxid de carbon, arseniul, cadmiul, nichelul, formaldehidă, acetaldehidă, poloniul și gudronul.

Fumatul din narghilea este cel puțin la fel de nociv ca țigările și cu siguranță nu reprezintă o alternativă sigură pentru fumat. S-a demonstrat că o sesiune de fumat de narghilea provoacă modificări majore în organism”, subliniază prof. dr. Traian Mihăescu, potrivit BZI.

Sursa foto: Facebook

Sursa foto: Facebook

Avertismentul medicului vine în contextul în care este nevoie de o conștientizare mai amplă asupra riscurilor pentru sănătate asociate acestei practici, care, contrar percepției greșite, poate avea consecințe serioase asupra sistemului respirator și poate contribui la dezvoltarea unor afecțiuni grave, inclusiv a cancerului pulmonar.

„Atunci când se compară cu fumatul de țigări, narghileaua este mai toxică și mai nocivă pentru sănătate. De asemenea, fumatul de narghilea are efecte similare cu cele ale fumatului de țigări, cum ar fi dependența, pentru că fumul de narghilea conține nicotină, care are potențial adictiv. Probleme cardio-vasculare, fumătorii sunt expuși la afecțiuni cardiace, circulatorii și respiratorii”, adaugă prof. dr. Traian Mihăescu, medic primar pneumolog.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni