Prima pagină » Actualitate » Sute de pasageri din România, afectați de greva pe un mare aeroport din Germania. Ce măsuri a luat TAROM

Sute de pasageri din România, afectați de greva pe un mare aeroport din Germania. Ce măsuri a luat TAROM

Personalul de securitate de pe aeroportul din Frankfurt, Germania, intră în grevă joi, 1 februarie, astfel că cele șase curse din orarul oficial de zbor spre și dinspre București va trebui să fie reprogramate.

Greva personalului de pe aeroporturile din Germania, anunțată în cursul zilei de miercuri, va avea efecte și asupra zborurilor TAROM, au anunțat reprezentanții companiei naționale.

Astfel, greva personalului de securitate de pe aeroportul din Frankfurt, ce se va desfășura în cursul zilei de joi 1 februarie, va conduce la imposibilitatea de a opera cursele TAROM RO301 / RO 302.

Conform programului de zbor de pe Aeroportul Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti, pe 1 februarie ar fi urmat să decoleze/aterizeze șase curse pe ruta Frankfurt, dintre care două ale Tarom și patru ale Lufthansa, respectiv:

Plecări:

  • 6:00 AM               LH1423  – Lufthansa
  • 8:35 AM               RO301  – Tarom
  • 2:45 PM               LH1419 – Lufthansa

Sosiri

  • 2:00 PM               LH1418 – Lufthansa
  • 2:40 PM               RO302  – Tarom
  • 11:45 PM            LH1422 – Lufthansa

Pentru acestă cursă, Tarom a folosit aeronave Boeing 737-700, cu 116 locuri (14, clasa Business, 102, economic), iar Lufthansa, Airbus A320-214, cu 144 de locuri, dintre care 12 la clasa Business.

Sindicatul Verdi a convocat o grevă de avertisment  a personalului de securitate, iar circa 25.000 de angajați vor întrerupe activitățile de dimineață până la miezul nopții, conform publicației Frankfurter Rundschau. Sindicaliștii sunt nemulțumiți de condițiile de lucru și de nivelul salarizării.

Principalele aeroporturi afectate vor fi cele din Frankfurt, Hamburg și Berlin, dar s-ar putea înregistra perturbări ale curselor aeriene și pe alte aeroporturi, în special în Bremen, Hanovra, Koln, Düsseldorf, Leipzig, Dresda, Erfurt și Stuttgart.

Din informațiile de pe grila de zbor, din cauza grevei ar fi putut să fie afectată și cursa Wizz Air de la Hamburg cu sosire pe Henri Coandă, respectiv zborul W43096, programat la 12:15 AM. Zborul este efectuat în mod normal cu o aeronavă Airbus A321-231, cu 230 de locuri.

„Nu există niciun zbor afectat spre/dinspre România, din informațiile disponibile până acum”, au precizat reprezentanții Wizz Air, miercuri seara, la solicitarea Gândul.

Cursa de plecare de pe Otopeni nu este afectată, fiind programată o dată la două zile, respectiv pe 2 februarie.

Măsuri pentru protejarea pasagerilor

„Asemenea altor companii aeriene și a pasagerilor acestora și TAROM, alături de călătorii săi de pe zborurile mai sus menționate, îți va recalibra cursele pe fundalul grevelor declanșate în Germania. Deși situația generată este independentă de activitatea sau voința operatorul aerian național, TAROM cere scuze tuturor pasagerilor potențial afectați și ia deja măsuri care să îi protejeze”, a anunțat TAROM.

Conform comunicatului transmis, compania a demarat acțiunile pentru a micșora pe cât posibil impactul pe care această situație l-ar putea avea în planul de călătorie al pasagerilor respectivelor zboruri. Aceștia vor putea alege reprogramarea pe cursele TAROM RO301 / RO 302 din 02 februarie 2024 (a doua zi după grevă) sau vor putea alege să primească rambursarea valorii biletelor de zbor.

„Pasagerii aflați în această circumstanță sunt rugați, astfel, să se adreseze Call center-ului TAROM și să apeleze oricare din numerele de telefon: (004) 021 9978, (004) 0800 500 131 (TelVerde) sau (004) 0371 529 000 pentru a alege dintre variantele identificate, același tip de informație îl pot comunica inclusiv prin email la adresa [email protected], respectiv [email protected] sau agenției emitente”, potrivit companiei.

Compania Naţională de Transporturi Aeriene Române – TAROM a fost înfiinţată în anul 1954 şi îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor, fiind membră a Alianţei SkyTeam din 25 iunie 2010.

Transportatorul Național al României deține o flotă de 18 aeronave și are în portofoliul său 70 de destinații operate cu aeronave proprii sau deservite de partenerii săi code share. Din anul 1993, TAROM este companie membră a Asociaţiei Internaţionale a Transportatorilor Aerieni (IATA).

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe