Prima pagină » Știri externe » Putin RESPINGE acuzațiile SUA privind dezvoltarea unor arme nucleare spațiale/ Casa Albă pregătește sancțiuni ca reacție la moartea lui Navalnîi

Putin RESPINGE acuzațiile SUA privind dezvoltarea unor arme nucleare spațiale/ Casa Albă pregătește sancțiuni ca reacție la moartea lui Navalnîi

Putin RESPINGE acuzațiile SUA privind dezvoltarea unor arme nucleare spațiale/ Casa Albă pregătește sancțiuni ca reacție la moartea lui Navalnîi

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a respins, marți, acuzațiile Statelor Unite privind planul de amplasare a unor bombe nucleare în spațiu, iar ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu, a afirmat că Washingtonul vrea să inducă în eroare Congresul, în timp ce Casa Albă a semnalat că pregătește sancțiuni împotriva Moscovei ca reacție la moartea în detenție a disidentului Aleksei Navalnîi.

”Noi ne-am opus permanent în mod categoric amplasării de arme nucleare în spațiu și ne vom opune în continuare. Nu doar că cerem să fie respectate toate tratatele existente, ci am propus în mai multe rânduri intensificarea colaborării comune”, a declarat Vladimir Putin, potrivit cotidianului Le Figaro, referindu-se la Tratatul Spațial din 1967.

Vladimir Putin a făcut declarațiile cu ocazia unei întâlniri cu ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu.

”Rusia nu plasează arme nucleare în spațiu și nici nu intenționează să creeze arme anti-satelit. Occidentul a lansat aceste acuzații din două motive: în primul rând pentru a-i speria pe membrii Congresului SUA și a-i face să aloce fonduri, nu doar pentru Ucraina, ci pentru a contracara Rusia și a-i aplica o înfrângere strategică. Iar al doilea motiv vizează împingerea Rusiei spre reluarea dialogului pe tema stabilității strategice”, a afirmat Serghei Șoigu.

Administrația Joe Biden a anunțat în urmă cu câteva zile că Rusia dezvoltă o armă spațială care generează preocupări în materie de securitate strategică.

”Sunt limitat în a dezvălui informații despre natura specifică a amenințării, dar pot confirma că se referă la o capabilitate anti-satelit pe care o dezvoltă Rusia. Vreau să fiu clar asupra anumitor lucruri. În primul rând, nu este vorba despre o capabilitate activă care să fie deja operațională. Chiar dacă acțiunile Rusiei generează preocupări, nu există nicio amenințare imediată. Nu este vorba despre vreo armă care să poată fi folosită pentru atacarea oamenilor sau care să poată produce distrugeri materiale la sol”, a declarat joi John Kirby, coordonatorul pentru Comunicare Strategică al Consiliului pentru Securitate Națională de la Casa Albă.

Anteror, membri ai Camerei Reprezentanților evocaseră informații transmise de serviciile secrete privind ”o amenințare la adresa siguranței naționale” generată de ”o capabilitate militară străină cu efecte destabilizatoare”.

Vladimir Putin sugerează că trupele ruse ar putea avansa în Ucraina

Vladimir Putin a salutat ocuparea orașului ucrainean Avdiivka de către armata rusă.

”Situația din Avdiivka este un succes absolut. Dar trebui să construim pe această bază. Evoluțiile trebuie pregătite bine, este necesar personal, armament, echipamente și muniție”, a afirmat Putin, citat de agenția Reuters.

Statele Unite pregătesc noi sancțiuni împotriva Rusiei

”La inițiativa președintelui Biden, anunțăm că vineri vor fi decise sancțiuni majore pentru a trage Rusia la răspundere pentru ce i s-a întâmplat lui Aleksei Navalnîi. De asemenea, vor fi noi măsuri pentru a răspunde la războiul crud și brutal care afectează de doi ani Ucraina”, a declarat marți Matthew Miller, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat de la Washington.

Foto: Profimedia

Citește și:

Fratele lui Aleksei Navalnîi, DAT ÎN URMĂRIRE de autoritățile ruse /Platforma X a suspendat scurt timp contul Iuliei Navalnîia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cercetătorii au elucidat misterul Cascadelor de Sânge din Antarctica