Prima pagină » Actualitate » Cum pot FURA hoții o mașină în doar 20 de secunde și care sunt cele mai vulnerabile autoturisme. De obicei, este folosit un dispozitiv cumpărat online

Cum pot FURA hoții o mașină în doar 20 de secunde și care sunt cele mai vulnerabile autoturisme. De obicei, este folosit un dispozitiv cumpărat online

Cum pot FURA hoții o mașină în doar 20 de secunde și care sunt cele mai vulnerabile autoturisme. De obicei, este folosit un dispozitiv cumpărat online
Foto - caracter ilustrativ: Facebook

Industria auto a fost avertizată, în urmă cu mai bine de zece ani, că tehnologia pornirii fără cheie la vehiculele moderne ar putea duce la o creștere a furturilor, dar a ignorat aceste informații. Cercetătorii în domeniul legal și al IT au afirmat că software-ul vehiculelor ar putea fi „subminat”, din cauza securității inadecvate.

De altfel, creșterea criminalității auto în ceea ce privește autovehiculele fără cheie a contribuit la prețuri record pentru asigurările auto. În Marea Britanie, de exemplu, asigurarea pentru astfel de mașini depășește 2.000 de lire pe an. De asemenea, furturile în Regatul Unit au atins, anul trecut, cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu.

„Industria auto a fost neglijentă, deoarece a fost avertizată când această nouă tehnologie începea să apară. Este o situație catastrofală în care oamenii nu își pot asigura mașinile sau se confruntă cu prime de asigurare ridicol de mari”, a precizat Nick Freeman, avocat auto.

Iată ce au descoperit jurnaliștii de la The Observer, citați The Guardian, în cadrul unei investigații:

  • Un dispozitiv disimulat ca o consolă de jocuri – cunoscut sub numele de „emulator” – este exploatat de hoți pentru a fura vehicule în mai puțin de 20 de secunde, imitând cheia electronică. Țintele sunt modelele Hyundai și Kia;
  • Echipamentul „inteligent” este de vânzare online, cu până la 6.000 de euro, permițând hoților să spargă sistemul computerizat al unui vehicul și să programeze o nouă cheie.

Anul trecut, în noiembrie, Jaguar Land Rover a anunțat o investiție de 10 milioane de lire sterline pentru îmbunătățirea securității modelelor frecvent furate de mașini, construite între anii 2018 și 2022.

Un raport realizat în 2011, de cercetători de la Universitatea din California și Universitatea din Washington, a avertizat că este posibil să se implementeze un atac asupra software-ului mașinilor moderne, iar hoții vor reuși să deblocheze ușile și să pornească foarte ușor motorul.

Societatea Producătorilor și Comercianților Auto (SMMT) neagă faptul că industria a eșuat, în ceea ce privește securitatea, dar recunoaște că a fost implicată într-o „luptă” cu infractorii.

„Producătorii auto introduc în mod continuu noi tehnologii pentru a fi cu un pas înaintea infractorilor. Această investiție a contribuit la reducerea semnificativă a furturilor auto, de-a lungul ultimilor 30 de ani”, a spus Mike Hawes, director executiv al SMMT.

Foto – caracter ilustrativ: Facebook

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Furnicile au o abilitate uimitoare de „a mirosi” moartea