Prima pagină » Actualitate » LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. Coloniștii evrei avansează în Fâșia Gaza/Masacrul IDF, condamnat de comunitatea internațională

LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. Coloniștii evrei avansează în Fâșia Gaza/Masacrul IDF, condamnat de comunitatea internațională

LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. Coloniștii evrei avansează în Fâșia  Gaza/Masacrul IDF, condamnat de comunitatea internațională

Mai mulţi protestatari israelieni au forţat un punct de control militar în timpul unei demonstraţii la punctul de trecere a frontierei Erez către Fâşia Gaza şi au intrat în zona de coastă palestiniană, conform Forţelor de Apărare ale Israelului (IDF).

Aproximativ o sută de protestatari s-au adunat la trecerea din nordul Fâşiei Gaza, a confirmat armata israeliană, după ce mai multe instituţii israeliene au raportat incidentul.

Protestatarii israelieni au forțat trecerea la Erez

„În această după-amiază (joi), aproximativ o sută de protestatari au sosit în apropierea trecerii Erez. Circa 20 dintre protestatari au încălcat instrucţiunile IDF, au forţat violent un punct de control gestionat de soldaţi IDF şi au traversat zona de frontieră dinspre teritoriul israelian în Fâşia Gaza până la un punct adiacent graniţei”.

Conform rapoartelor, demonstranţii erau coloniști israelieni, dintre care unii au reuşit să avanseze până la aproximativ 500 de metri în interiorul Fâşiei Gaza înainte ca IDF să îi poată opri.

Potrivit armatei, soldaţii au monitorizat grupul de protestatari în timpul incidentului înainte de a fi în cele din urmă aduşi înapoi în Israel şi predaţi poliţiei.

Înregistrările video care circulă pe reţelele de socializare îi arată pe demonstranţii echipaţi cu scânduri cum încearcă să înfiinţeze o aşezare temporară de cealaltă parte a punctului de trecere a frontierei, în timp ce se aflau încă pe teritoriul israelian.

De la începutul războiului în Fâşia Gaza, activiştii colonişti şi-au intensificat cererile pentru reinstalarea israelienilor în zona de coastă.

Masacrul IDF, condamnat de comunitatea internațională

Condamnarea internaţională şi apelurile la încetarea focului s-au înmulţit după moartea a peste 110 palestinieni în Fâşia Gaza, după ce soldaţii israelieni au deschis focul în timpul unei distribuiri de ajutoare, transmite AFP.

La New York, secretarul general al ONU Antonio Guterres a condamnat incidentul, potrivit purtătorului său de cuvânt.

„Nu ştim exact ce s-a întâmplat. Dar fie că aceşti oameni au fost ucişi de tiruri israeliene, fie că au fost zdrobiţi de mulţime sau călcaţi de camioane, acestea sunt acte de violenţă, într-un anumit fel, legate de acest conflict”, a spus Stephane Dujarric, menţionând moartea unor persoane în „circumstanţe oribile”.

Şeful diplomaţiei europene Josep Borrell a denunţat „un nou carnagiu” şi decese „total inacceptabile” – „Sunt îngrozit de rapoartele despre un nou masacru în rândul civililor din Gaza, care erau disperaţi să obţină ajutor umanitar. Aceste morţi sunt complet inacceptabile”, a spus Borrell pe reţeaua de socializare X.

La Washington, purtătorul de cuvânt al Deprtamentului de Stat, Matthew Miller, a indicat că SUA vor cere „răspunsuri”. Casa Albă a mai anunţat că preşedintele Joe Biden a vorbit la telefon cu emirul Qatarului şi cu preşedintele egiptean despre acest „episod tragic şi alarmant”.

La Roma, şeful diplomaţiei italiene, Antonio Tajani, a postat pe X că „decesele tragice din Gaza cer o încetare imediată a focului pentru a permite mai mult ajutor umanitar, eliberarea ostaticilor şi protecţia civililor”.

La Madrid, ministrul spaniol al Afacerilor Externe, Jose Manuel Albares, a considerat drept `inacceptabil ceea ce s-a întâmplat în Gaza, cu zeci de civili palestinieni murind în timp ce aşteptau mâncare. Acest lucru subliniază urgenţa unei încetări a focului”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zăpada mieilor. Drumarii fac apel ca în minivacanța de Paște să se circule cu prudență, în condiții de iarnă
Digi24
Xi Jinping îi îndeamnă pe înalţii comandanţi militari chinezi să renunţe la „aerele de superioritate”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Prosport.ro
Mircea Lucescu i-a spus ultima sa dorință doctorului Dragoș Vinereanu, șeful Secției de Cardiologie a Spitalului Universitar
Adevarul
Cine a fost, de fapt, Iuda Iscarioteanul? O analiză a specialiștilor moderni asupra profilului psihologic al „vânzătorului de Hristos”
Mediafax
Carne de miel în condiții improprii și mizerie. Amenzi de peste de 3,8 milioane de lei date de ANPC
Click
De ce nu vrea Anamaria Prodan să-și ia adio de la Mircea Lucescu: „A fost un om ales de Dumnezeu”
Digi24
„Marina Militară va sparge blocada”. Rusia a trimis o navă de război pentru a însoți petrolierele în apele britanice
Cancan.ro
Ultimele luni din viața lui Mircea Lucescu. Adevărata boală de care suferea, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Radare fixe 2026: cand devin active si cum calculeaza viteza medie
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Oamenii de știință au rezolvat un mister vechi de 60 de ani despre valurile magnetice bizare de deasupra Lunii