Prima pagină » Actualitate » O femeie din Iaşi a ajuns să plătească FACTURA la apă pentru tot blocul după o decizie luată în urmă cu 10 ani, care s-a dovedit a fi greșită

O femeie din Iaşi a ajuns să plătească FACTURA la apă pentru tot blocul după o decizie luată în urmă cu 10 ani, care s-a dovedit a fi greșită

Marian Popescu
O femeie din Iaşi a ajuns să plătească FACTURA la apă pentru tot blocul după o decizie luată în urmă cu 10 ani, care s-a dovedit a fi greșită

O femeie din comuna ieșeană Cotnari a ajuns să plătească factura la apă pentru tot blocul, după o decizie luată în urmă cu zece ani. Furnizorul spune că nu are ce să facă, pentru că aşa e contractul.

În urmă cu un deceniu, furnizorul de apă a montat un singur apomentru pentru tot imobilul și pentru că atunci nu exista un administrator care să gestioneze situaţia și pentru a avea apă în bloc, femeia a acceptat acest rol şi a semnat contractul pe numele său.

Dacă renunţă la contract, lasă tot blocul fără apă

Acum, femeia vrea să renunţe la acel contract şi să-şi facă unul individual, doar pentru apartamentul personal, dar problema e că furnizorul nu poate face acest lucru decât dacă şi ceilalţi locatari îşi instalează apometre.

Însă vecinii femeii nu sunt interesaţi de acest lucru, ba mai mult, de câteva luni nici nu-i mai dau banii pentru factură, astfel că aceasta e nevoită să plătească pentru toţi. Astfel, dacă va renunţa la contractul semnat în urmă cu 10 ani, va lăsa tot blocul fără apă.

„Eu locuiesc la un bloc din comuna Cotnari de lângă grădiniță, iar în urmă cu 10 ani, cei de la ApaVital au hotărât să instaleze un singur apometru pe tot imobilul. Ne-au precizat că așa este legea și nu au ce face. Când s-a făcut instalarea, mi-am luat angajamentul să semnez contractul pe numele meu, fiindcă noi nu avem asociație de proprietari, este un bloc mic, de 2 etaje, cu 12 apartamente. Eu, timp de 10 ani, am primit factura pentru tot blocul și primeam de la fiecare familie citirea de la apometre și calculam cât trebuie să plătească. Pentru treaba asta nu m-a plătit nimeni, dar trebuia să o facă cineva.

Totuși, eu calculam toate indexurile, iar diferența care rămânea o treceam la pierderi și împărțeam la restul locatarilor. Timp de 10 ani am lucrat în folosul tuturor, iar acum mă consideră vinovată. Venea, uneori, 3 mc pierdere, uneori 5-6, depinde. Însă, din noiembrie 2023, un vecin a spus că eu pun aceste pierderi de la mine ca să mai iau bani și ne-am certat. Din decembrie 2023, am plătit doar eu factura la apă pentru tot blocul, câte 600 de lei”, a declarat Maria pentru BZI.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Mediafax își continuă extinderea internațională și lansează Mediafax Italia, platforma de știri dedicată comunității românești din Italia