Prima pagină » Actualitate » Precizările MAE privind situația echipajului navei Galaxy Leader, capturată de milițiile Houthi în Marea Roșie

Precizările MAE privind situația echipajului navei Galaxy Leader, capturată de milițiile Houthi în Marea Roșie

Precizările MAE privind situația echipajului navei Galaxy Leader, capturată de milițiile Houthi în Marea Roșie

Rebelii houthi din Yemen au capturat, în luna noiembrie, o navă cargo, Galaxy Leader. Aceștia au afirmat atunci că au capturat o navă în zona respectivă, dar au descris-o ca fiind israeliană.

Au trecut aproape trei luni de la momentul capturării navei de caătre rebeli, iar speranţele privind reîntoarcerea echipajului internaţional al navei cargo răpite de Houthi în noiembrie scad. Un diplomat filipinez afirmă că nu se aşteaptă la o eliberare până când nu se termină războiul din Gaza, iar rebelii Houthi susţin că soarta marinarilor se află acum în mâinile Hamas, scrie CNN.

Referitor la informațiile vehiculate recent în presa internațională, privind situația echipajului navei Galaxy Leader, capturată de milițiile Houthi în Marea Roșie, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că, până la acest moment, nu există evoluții cu privire la acest caz.

”MAE menționează că Celula de criză interinstituțională care gestionează cazul monitorizează și verifică atent informațiile care apar in spatiul public și lucrează în regim de permanenţă pentru gestionarea situaţiei. De asemenea, MAE precizează că reprezentanții Celulei de Criză interinstituțională acționează conform atribuțiilor și utilizează toate canalele legale în vederea rezolvării acestui caz cu un grad ridicat de complexitate și sensibilitate”, arată un comunicat al MAE.

Un elicopter deţinut de rebelii Houthi a capturat nava cargă Galaxy Leader în 19 noiembrie, în Marea Roşie, după ce rebelii înarmaţi au asediat vasul şi au luat ostatici membrii echipajului, format din 17 filipinezi, doi bulgari, trei ucraineni, doi mexicani şi un român.

La momentul atactului, Galaxy Leader era operată de compania japoneză Nippon Yusen. Aceasta este deţinută de Ray Car Carriers, o companie care are legături cu Abraham Ungar, de naţionalitate israeliană, potrivit firmei de management al riscului maritim Ambrey Analytics.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Pământul ar fi putut fi devastat de explozii spațiale „invizibile”