Prima pagină » Știri externe » Rusia acuză Ucraina de implicare DIRECTĂ în atacul terorist din Moscova și suspectează servicii secrete occidentale

Rusia acuză Ucraina de implicare DIRECTĂ în atacul terorist din Moscova și suspectează servicii secrete occidentale

Rusia acuză Ucraina de implicare DIRECTĂ în atacul terorist din Moscova și suspectează servicii secrete occidentale

Rusia suspectează că atacul de la Moscova a fost comis de militanți islamiști prin implicarea ”directă” a serviciilor secrete din Ucraina și cu potențiala susținere a unor țări occidentale, a declarat marți Aleksandr Bortnikov, directorul Serviciului Federal de Securitate (FSB).

”Credem că acțiunea a fost pregătită atât de islamiști radicali și, bineînțeles, facilitată de serviciile speciale occidentale, iar serviciile speciale ucrainene sunt implicate direct”, a declarat marți, conform agenției RIA Novosti, Aleksandr Bortnikov, directorul Serviciului Federal de Securitate din Rusia (FSB), potrivit Agenției France-Presse și postului BFMTV.

Atacul de la Moscova a fost revendicat de grupul Stat Islamic-Khorasan, filiala afgană a rețelei teroriste sunnite Stat Islamic (ISIS, DAESH).

”Autorii atacului urmau să fie primiți ca eroi în Ucraina. Organizatorul atacului nu a fost încă identificat”, a subliniat directorul FSB.

La rândul său, Nikolai Patrușev, directorul Serviciului de Securitate Națională de la Kremlin, a afirmat că atacul asupra Sălii de concerte Crocus, situată în districtul Krasnogorsk, la periferia Moscovei, a fost organizat de Ucraina.

Atacul s-a soldat cu cel puțin 139 de morți și 182 de răniți, conform celui mai recent bilanț anunțat de autoritățile ruse.

Președintele Vladimir Putin a afirmat că atacul de la Moscova a fost comis de militanți islamiști, dar a notat că incidentul se înscrie în campania Ucrainei de intimidare, care ar avea rolul de a genera clivaje în societatea rusă.

”Un lucru este absolut clar. Crimele teribile comise pe 22 martie în capitala Rusiei constituie un act de intimidare. Iar întrebarea este: cine beneficiază de pe urma acestei situații? Această atrocitate ar putea fi doar o verigă dintr-o serie de tentative ale celor care au fost în război cu noi din 2014, prin intermediul regimului neo-nazist de la Kiev. Cei care au comis atacul au sperat să genereze panică și clivaje în societatea noastră, dar au fost întâmpinați cu rezistență și cu determinarea de a bloca acest rău”, a afirmat Vladimir Putin luni.

Însă președintele Franței, Emmanuel Macron, a afirmat că toate dovezile indică responsabilitatea rețelei teroriste Stat Islamic pentru atentatul din Moscova, subliniind că ar fi ”cinic și contraproductiv” ca Rusia ”să utilizeze acest context împotriva Ucrainei”.

Foto: Profimedia

Citește și:

Le Figaro: ZONELE DE UMBRĂ ale investigației în cazul atacului terorist de la Moscova

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă