Prima pagină » Actualitate » Liberalii discută dacă aleg „Modelul Bacău” sau altă formulă de candidatură

Liberalii discută dacă aleg „Modelul Bacău” sau altă formulă de candidatură

Liberalii discută dacă aleg

Încă de dimineață, liberalii se întâlnesc să pună la punct detaliile campaniei electorale care se apropie. Alegerile locale mai pot aștepta puțin, însă cele europarlamentare le arată ceasul candidaților.  Listele trebuie depuse până pe 11 aprilie.

Liberalii strâng rândurile și se întâlnesc să discute despre depunerea candidaturilor și semnăturilor pentru alegerile europarlamentare. Multe filiale încă nu au depus listele de semnături și nici nu și-au desemnat candidați. Însă, urgența rămân listele pentru europarlamentare, pentru că acestea au ca termen-limită 11 aprilie, spune europarlamentarul Rareș Bogdan.

Potrivit acestuia, sunt foarte multe filiale din țară care încă se mai gândesc la ce variantă să adopte, când vine vorba de alegerile locale.

Unii încă mai analizează dacă e mai ok să candideze cu PSD, după modelul Bacău, sau Brașov, sau Timiș. termenul nu e atât de strict, pentru că e 30 aprilie. Dincoace e mai problematic, că e 11 aprilie.

Rareș Bogdan a mai spus că întâlnirea de joi va fi și un prilej pentru a stabili care dintre liderii partidului: Nicole Ciucă, Rareș Bogdan și Lucian Bode își vor împărți traseele pe care să meargă în teritoriu, alături de candidații de la Locale. În plus, vor fi stabilite și detaliile pentru marile mitinguri, evenimente comune alături de omologii din țările europene, la care Rareș Bogdan va participa în calitate de candidat la alegerile europarlamentare. Acesta s-a declarat foarte optimist în privința scorului. Toate sondajele și barometrele politice arată că liberalii europeni își vor păstra numărul de mandate, ba chiar îl vor mări cu două sau trei.

După toate probabilitățile, ne păstrăm numărul de mandate, chiar creștem cu 2-3, după toate probabilitățile și barometrele, în timp ce socialiștii scad de la 154 la 130/135. În afară de România, Spania și Germania, au probleme.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Cine este Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei. Ce studii are, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Istoria migrației umane, rescrisă cu o nouă descoperire