Prima pagină » Știri externe » Guvernul Netanyahu se teme de un atac al Iranului, după bombardamentul Israelului asupra Consulatului iranian din Damasc

Guvernul Netanyahu se teme de un atac al Iranului, după bombardamentul Israelului asupra Consulatului iranian din Damasc

Guvernul Netanyahu se teme de un atac al Iranului, după bombardamentul Israelului asupra Consulatului iranian din Damasc

Guvernul Benjamin Netanyahu a convocat o ședință de urgență, iar armata israeliană este în stare de alertă, în contextul în care ar putea urma ”zile complexe” din cauza amenințării ”iminente” din partea Iranului, după ce Israelul a atacat Consulatul iranian din Damasc.

Cabinetul israelian de securitate se va reuni joi pentru a discuta despre consolidarea apărării, în contextul în care există informații despre riscul unui atac ”iminent” din partea Iranului, afirmă surse guvernamentale israeliene citate de site-ul Ynetnews.com.

”V-am spus de mai multe ori că nu se știe clar dacă am depășit momentul critic, ne așteaptă zile complexe”, a avertizat generalul Aharon Haliva, șeful Direcției israeliene de Informații Militare, citat de cotidianul The Times of Israel.

În cadrul măsurilor speciale, armata israeliană a suspendat permisiile militarilor și va convoca rezerviști, în special din unitățile antiaeriene și de informații militare.

Guvernul Benjamin Netanyahu este preocupat că Iranul sau mișcarea șiită Hezbollah ar putea riposta la atacul care a vizat Consulatul iranian din Damasc, atribuit de Siria și Iran Israelului.

Armata israeliană este implicată intens în ofensiva din Fâșia Gaza, declanșată după atacurile teroriste din 7 octombrie 2023. În plus, au loc zilnic confruntări cu grupul Hezbollah, activ în sudul Libanului.

Avioane militare au atacat, luni, sediul Consulatului Iranului din capitala Siriei, Damasc. Clădirea a fost distrusă, iar numeroase imobile din apropiere au suferit daune considerabile. Cel puțin 13 persoane au fost ucise, printre care se numără șapte ofițeri din cadrul Gardienilor Revoluției. Siria și Iranul atribuie Israelului atacul aerian. Guvernul israelian nu a confirmat, dar nici nu a infirmat informațiile despre comiterea raidului aerian, însă armata israeliană a atacat frecvent în ultimii ani poziții militare iraniene din Siria și transporturi de armament destinate mișcării șiite Hezbollah.

Regimul de la Teheran și organizația libaneză Hezbollah au amenințat că vor riposta la atacul atribuit Israelului.

Foto: Profimedia

Citește și:

Benny Gantz cere ALEGERI anticipate în Israel, iar ideea este susținută de alt lider al opoziției /Partidul lui Netanyahu respinge inițiativa

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Pământul ar fi putut fi devastat de explozii spațiale „invizibile”