Prima pagină » Știri externe » Financial Times: Persistența inflației în SUA subminează argumentația lui Biden în CURSA ELECTORALĂ cu Trump

Financial Times: Persistența inflației în SUA subminează argumentația lui Biden în CURSA ELECTORALĂ cu Trump

Financial Times: Persistența inflației în SUA subminează argumentația lui Biden în CURSA ELECTORALĂ cu Trump

Creșterea inflației în Statele Unite subminează mesajul politic al președintelui Joe Biden, amenințând eforturile președintelui de apărare a rezultatelor economice într-o etapă crucială în confruntarea electorală cu Donald Trump, comentează cotidianul Financial Times.

Creșterea inflației cu 3,5% în martie, după o evoluție de 3,2% în februarie, îi îngreunează semnificativ argumentația lui Biden că inflația scade în mod constant după vârful atins în vara anului 2022.

Oficiali din cadrul Președinției SUA au afirmat că s-au așteptat permanent la un proces dificil al inflației, declarându-se încrezători că prețurile vor începe să scadă curând.

În cursul conferinței de presă organizate miercuri împreună cu premierul Japoniei, Fumio Kishida, președintele Biden a declarat că Rezerva Federală (Fed) oricum va începe reducerea dobânzii de referință anul acesta.

”Ar putea fi o amânare de o lună sau ceva de genul acesta”, a subliniat Biden.

În sondajele de opinie, Biden a reușit să recupereze teren în raport cu Trump în ultimele săptămâni și are un ușor avans.

”Dar există un pericol semnificativ cu care se confruntă președintele. Indicele prețurilor de consum a avut o creștere de 18,9% de la începerea mandatului său, în ianuarie 2021. Orice stagnare a progreselor în contracararea inflației riscă să afecteze tendința generală de îmbunătățire a popularității sale, cu doar șapte luni înaintea alegerilor”, notează cotidianul Financial Times.

”Lumea continuă să creadă că Statele Unite au o problemă semnificativă cu inflația. Indiferent că își aduc aminte de trecut sau pentru că majorările dobânzilor s-au transmis în prețuri, lumea continuă să creadă că inflația nu este total sub control”, afirmă Lawrence Summers, profesor la Universitatea Harvard și fost secretar al Trezoreriei.

De altfel, Summers a atras atenția că Fed ar putea, de fapt, să majoreze dobânda de referință, deși piețele financiare se așteaptă la o scădere.

”Trebuie să tratăm cu seriozitate posibilitatea ca următoarea manevră privind dobânzile să fie spre creștere, mai degrabă decât spre scădere”, a declarat Lawrence Summers, într-un interviu acordat Bloomberg Television.

Jerome Powell, președintele Fed, a semnalat recent că, în contextul în care inflația este fluctuantă, politica monetară strictă va fi menținută, mai ales că starea generală a economiei este bună.

”Faptul că economia SUA crește într-un ritm solid, faptul că piața muncii rămâne foarte puternică ne oferă șansa de a aștepta pentru a fi puțin mai încrezători în privința scăderii inflației înainte de a trece la pasul important de a reduce dobânzile. În mare parte, noile date despre inflație corespund așteptărilor noastre”, a afirmat Jerome Powell, reiterând că nu va putea fi redusă dobânda de referință până când inflația nu se va stabiliza în jurul valorii de optime de 2,0%.

Foto: Profimedia

Citește și:

Marcel Ciolacu s-a întâlnit cu ambasadorul SUA la București / „Întărirea parteneriatului este cheia pentru securitatea națiunii noastre”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe