Prima pagină » Știri externe » ȘOC în armata israeliană! Șeful serviciului de informaţii militare a demisionat!

ȘOC în armata israeliană! Șeful serviciului de informaţii militare a demisionat!

ȘOC în armata israeliană! Șeful serviciului de informaţii militare a demisionat!

Şeful serviciului de informaţii militare israelian, generalul Aharon Haliva, şi-a prezentat demisia, a anunțat chiar conducerea IDF.

Din câte se pare, el a plătit cu funcția pentru că nu a reușit să prevină atacul Hamas din 7 octombrie 2023, relatează AFP şi Reuters.

Haliva, primul „cap” care cade

Este primul responsabil israelian – politic sau militar – care demisionează după incursiunea sângeroasă a combatanţilor Hamas, care a luat Israelul prin surprindere la 7 octombrie.

„Generalul Haliva, în coordonare cu şeful Statului Major, a cerut să fie eliberat din funcţie”, a precizat armata israeliană într-un comunicat. „S-a decis ca generalul Haliva să fie eliberat din funcţie şi să se pensioneze din armată, odată ce succesorul său va fi numit”, a adăugat IDF.

„Pe 7 octombrie 2023, Hamas a comis un atac-surpriză criminal împotriva statului Israel. Serviciul de informaţii plasat sub comanda mea nu şi-a îndeplinit misiunea care i-a fost încredinţată”, a menţionat generalul Haliva în scrisoarea sa de demisie publicată de armata israeliană.

„De atunci mă gândesc mereu la această zi neagră. Zi după zi, noapte după noapte. Voi avea mereu amintirea acestei teribile dureri”, a adăugat el.

Peste 34.000 de morți în Gaza

Atacul Hamas de la 7 octombrie a dus la moartea a 1.170 de persoane, în majoritate civili, potrivit unui bilanţ al AFP bazat pe cifre oficiale israeliene.

Israelul a declanşat drept represalii o operaţiune militară în Fâşia Gaza, promiţând să distrugă mişcarea palestiniană Hamas.

Operaţiunile israeliene în Fâşia Gaza s-au soldat cu peste 34.000 de morţi, în majoritate femei şi copii, potrivit Ministerului palestinian al Sănătăţii.

CITEȘTE ȘI:

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 198 | Sancțiuni americane pentru militarii israelieni care au încălcat drepturile omului/Israelul nu vrea „stat palestinian”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imagini incredibile. O parapantă, lovită de un avion în timpul zborului
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Milionarul și-a snopit iubita din cauza unor prăjituri! IREAL cum și-a justificat gestul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Macron proclamă supremația garanțiilor europene de securitate față de cele NATO. Expert: „Există un scenariu și mai periculos”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Anghel Damian, mut de UIMIRE! A văzut testele de inteligență ale membrilor clanului Cămătaru: 'Genii'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
S-a decis! De ce va fi închis pentru totdeauna cel mai aglomerat aeroport din lume?