Prima pagină » Actualitate » SCANDAL după ce un brand de cosmetice s-ar fi folosit de Experimentul Pitești pentru a se promova. „Am auzit că-ți plac dungile!”

SCANDAL după ce un brand de cosmetice s-ar fi folosit de Experimentul Pitești pentru a se promova. „Am auzit că-ți plac dungile!”

SCANDAL după ce un brand de cosmetice s-ar fi folosit de Experimentul Pitești pentru a se promova. „Am auzit că-ți plac dungile!”
Scandal după ce un brand de cosmetice s-ar fi folosit de Experimentul Pitești pentru a se promova. „Am auzit că-ți plac dungile!”

O campanie de promovare a unui cunoscut lanț de magazine care comercializează produse cosmetice s-a transformat într-un scandal de proporții, după ce brandul s-a folosit de „Experimentul Pitești”, una din marile orori ale regimului comunist, pentru a se face remarcat.

Firma urmează să deschidă un nou magazin la Pitești, motiv pentru are a demarat o campanie de promovare. Aceasta a inclus un mesaj postat pe rețelele de socializare.

„Pitești, am auzit că-ți plac dungile”, este textul imprimat cu litere albe și negre peste porțiuni liniare negre și albe, pentru contrast, notează Antena3.

Imediat, internauții au asociat mesajul cu dungile de pe uniforma deținuților și, bineînțeles, cu Experimentul Pitești.

Mulți au asociat acest mesaj cu dungile de pe uniforma deținuților și, implicit, cu sinistrul Experiment Pitești.

Desfășurat în Penitenciarul Pitești în anii ’50 din secolul trecut la ordinul facțiunii staliniste din Partidul Comunist Român, „experimentul”, a constat în torturarea fizică și psihică a mii de deținuți politic, în scopul obținerii obedienței absolute a acestora.

Dintre deținuți, între 100 și 200 au murit în urma torturilor, cauza morții lor fiind falsificată în certificatul de deces, arată sursa citată.

Compania, puternic criticată

Comentariile negative au început să curgă pe rețeaua de socializare unde a fost postat mesajul.

Multe persoane au atras atenția companiei că sloganul poate fi o jignire adusă victimelor abuzurilor comuniste.

Președinta Memorialului Fundației Memorialul Pitești a avut, la rândul său, o reacție dură și le-a cerut reprezentanților brandului de cosmetice să își ceară scuze în mod public.

Maria Axinte consideră că aceia care au avut neinspirata idee să se promoveze folosindu-se de Experimentul Pitești dau dovadă de o lipsă de sensibilitate la istoria locală și la traumele trăite de către deținuții care au ajuns în închisoarea comunistă.

Este așteptată și o reacție din partea Ministerului Culturii în acest caz, mai arată sursa citată.

Sursa foto: Captură Facebook

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Aeronava pierdută de americani în timpul atacurilor de la Pearl Harbor