Prima pagină » Știri externe » Ucraineni înecați în Tisa de frica gloanțelor rusești. Alte trei cadavre au fost recuperate marți din râu, la granița României

Ucraineni înecați în Tisa de frica gloanțelor rusești. Alte trei cadavre au fost recuperate marți din râu, la granița României

Ucraineni înecați în Tisa de frica gloanțelor rusești. Alte trei cadavre au fost recuperate marți din râu, la granița României

Alți trei ucraineni, apți combatanți, s-au înecat în Tisa în încercarea de a scăpa de înrolare în armată. Anunțul a fost făcut de grănicerii ucraineni. Dar, conform presei de peste Tisa, cu o zi înainte, luni, 6 mai, șase cadavre au fost găsite în râul de frontieră. Contrabandiști sau dezertori, nu au fost încă etichetați.

La sfârșitul lunii aprilie, Serviciul de Frontieră de Stat al Ucrainei a raportat că de la începutul invaziei pe scară largă a Federației Ruse în Ucraina, cadavrele a 24 de bărbați care au încercat să traverseze Tisa au fost deja găsite în zona detaşamentului de frontieră Mukachevo.

Marți, trei bărbaţi, care au încercat să părăsească Ucraina, au fost găsiți înecați în râul Tisa, la graniţa cu România, au anunţat marţi, 7 mai, poliţiştii de frontieră ucraineni, relatează AFP. Cu o zi înainte presa ucraineană, anunța că șase cadavre de oameni înecați au fost găsite în râul Tisa.

Astăzi, 6 mai, șase cadavre de oameni înecați au fost găsite în râul Tisa, a relatat jurnalistul Vitaly Glagola.

Din informații din sursele mele au fost descoperite 4 cadavre pe partea ucraineană, 2 cadavre pe partea română (am menționat deja un caz dimineața). Unele dintre cadavrele recuperate au petrecut mult timp în apă, într-un râu de munte, fapt indicat de starea în care se găsesc, se spune în mesajul jurnalistului ucrainean.

Potrivit lui Glagol, unul dintre morți împlinise 20 de ani, nu cu mult timp în urmă. De asemenea, se știe că un cadavru a fost găsit lângă așezarea Sokyrnytsia, unul lângă Tyachev și unul lângă Bushtyny.

Ultimele victime

În Ucraina, bărbaţilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 60 de ani le este interzis să părăsească ţara, cu puţine excepţii, conform legii marţiale.

De la începutul invaziei ruse, în februarie 2022, mulţi bărbaţi au părăsit ţara, ilegal sau legal, pentru a evita recrutarea în armată. Aceste temeri sunt din ce în ce mai puternice cu zece zile înainte de intrarea în vigoare a unei noi legi care ar trebui să facă posibilă mobilizarea mai multor militari.

Corpurile celor trei bărbaţi au fost scoase luni din râul Tisa, în Transcarpatia, a anunţat poliţia de frontieră într-un comunicat.

Un pescar a găsit trupul neînsufleţit al unui tânăr de 28 de ani care locuia în vestul ţării, potrivit aceleiaşi surse.

Poliţiştii de frontieră au găsit apoi alte două cadavre. Unul dintre bărbaţi, în vârstă de 20 de ani, locuia în nord-estul Ucrainei, în timp ce identitatea celui de-al treilea „nu a fost încă stabilită”.

Prin urmare, cel puţin doi dintre ei aveau vârsta necesară pentru a fi recrutaţi în armată. Cu toate acestea, autorităţile ucrainene nu au confirmat în mod clar că ei fugeau de mobilizare.

„Cel mai probabil este vorba despre persoane care încercau să treacă graniţa ilegal”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei de frontieră, Andrii Demchenko, pentru AFP.

Cursul de apă este „periculos”, a afirmat poliţia de frontieră, denunţând „infractorii dornici de profituri ilicite” care le propun celor ce vor să fugă să-i traverseze râul.

Citiți și: Ucraina suspendă serviciile consulare pentru bărbații recrutabili din străinătate. 860.000 de ucraineni apți combatanți au părăsit țara

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară