Prima pagină » Actualitate » Pepenii din Dăbuleni, loviți de grindină și ploi torențiale

Pepenii din Dăbuleni, loviți de grindină și ploi torențiale

Pepenii din Dăbuleni, loviți de grindină și ploi torențiale

Pepenii de Dăbuleni vor ajunge, anul acesta, mai târziu în piețe. De vină sunt ploile și grindina din ultimele zile, care au pus la pământ culturile. Pagubele sunt uriașe, spun producătorii, revoltați că în zonă nu există un sistem antigrindină care să le protejeze culturile.

Zona nisipurilor, Sadova- Bechet-Dăbuleni, este o zonă deja recunoscută, cu totul deosebită în Dăbuleni, pentru tradiție, cultură și calitate în cultivarea pepenilor verzi, a lubenițelor.

Ion Tunaru este unul dintre cei peste 1500 de fermieri din Dăbuleni. A cultivat anul acesta 2 hectare cu pepeni, o investiție de 15.000 de euro.

„A dat piatră în 10 reprize. Nu a mai rămas nimic din cultură. S-a ales praful de banii și de munca noastră”, spune fermierul.

În localitatea Dăbuleni sunt aproximativ 700 de hectare cultivate cu pepeni verzi și galbeni. Cea mai mare suprafață este cultivată aici din cele peste 3.000 de hectare cultivate cu pepeni de la nivelul județului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vânătoare de lupi în Spania. Ecologiștii contestă decretul
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Efectele alcoolului asupra organismului pot fi reversibile?
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
O structură gigantică observată cu Telescopul Hubble răstoarnă tot ce se știa despre nașterea planetelor