Prima pagină » Actualitate » Primele DECLARAȚII ale ATACATORULUI premierului slovac, Robert Fico. Cum motivează agresorul tentativa de asasinat

Primele DECLARAȚII ale ATACATORULUI premierului slovac, Robert Fico. Cum motivează agresorul tentativa de asasinat

Autoritățile l-au capturat pe atacatorul premierului Slovaciei, Robert Fico, oficialul fiind victima unei tentative de asasinat. Cel care l-a împușcat pe Fico și-a motivat gestul spunând că nu este de acord cu politicile premierului. 

Atacatorul care a tras mai multe focuri de armă asupra premierului slovac Robert Fico a fost prins de autorități. Prim-ministrul se află, la acest moment, în stare critică, oficialul fiind împușcat în abdomen.

Autorul tentativei de asasinat a declarat că motivul pentru care a recurs la un astfel de gest a fost faptul că se opune politicii guvernamentale a premierului Robert Fico.

„Nu sunt de acord cu politica guvernului, sunt lichidați în mass-media.”, a declarat atacatorul.

Nu este clar dacă atacatorul suferă sau nu de probleme psihice. Ancheta este în desfășurare și urmează să stabilească circumstanțele atentatului.

Pe cămașa atacatorului se aflau pete din sângele premierului slovac.

CITEȘTE ȘI:

Premierul Slovaciei a fost ÎMPUȘCAT /Starea lui Robert Fico este stabilă după operație

Reacția AMBASADORULUI României la Bratislava, după ce premierul Slovaciei a fost împușcat: „Au fost semnale pe care le-aș putea considera precursoare”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025