Prima pagină » Știri externe » După ce a stat 42 de ani în ANGLIA, un bărbat a aflat că, de fapt, nu este cetățean britanic. De ce trebuie să plătească 17.000 de lire sterline

După ce a stat 42 de ani în ANGLIA, un bărbat a aflat că, de fapt, nu este cetățean britanic. De ce trebuie să plătească 17.000 de lire sterline

După ce a stat 42 de ani în ANGLIA, un bărbat a aflat că, de fapt, nu este cetățean britanic. De ce trebuie să plătească 17.000 de lire sterline
Am făcut calculul! Câți bani costă să trăiești o lună în Anglia. Câți bani dă un român pe chirie, mâncare și facturi / Sursa foto: Pexels

Cu toate că locuiește în Anglia de aproape o jumătate de secol, un pensionar a aflat că nu este cetățean britanic. Mai mult, el este nevoit acum să reia o serie de proceduri birocratice pentru a nu fi expulzat din țară.

Cazul a ajuns în atenția publicului deoarece familia lui strânge bani pentru plata procedurilor.

Familia a lansat o strângere de fonduri

Nelson Shardey are 74 de ani și s-a născut în Ghana. De 42 de ani, el locuiește în Anglia, în orășelul Wallasey in Wirral, din nord-vestul țării.

De curând, a aflat că nu este cetățean britanic, deși toți anii ăștia a trăit și s-a conformat ca un englez, iar autoritățile l-au tratat ca pe oricare alt …cetățean britanic.

BBC informează că bărbatul a lucrat legal, a plătit taxe, a făcut împrumut bancar pentru a-și cumpăra o casă și chiar s-a căsătorit de două ori cu femei din Anglia.

Mai mult de atât, pentru că a dovedit un spirit civic dezvoltat, a fost premiat, în 2007, de Poliția Metropolitană, pentru curajul de a fi intervenit în prinderea unui hoț.

Nelson a aflat în 2019 că are o problemă și a făcut demersurile pentru a obține dreptul de ședere pe teritoriul britanic. Deoarece a completat greșit documentele, el a fost nevoit să reia procedurile.

Între timp, Ministerul de Interne i-a transmis că nu are dreptul să se afle în Marea Britanie și l-a sfătuit să aplice pentru viza de 10 ani concepută pentru persoanele care doresc să se mute în țară pentru a munci.

Problema este că toate procedurile costă peste 17.000 de lire strline, bani pe care pensionarul nu îi are.

De aceea, familia sa a declanșat o campanie de strângere de fonduri.

În plus, pensionarul a deschis o acțiune în instanță împotriva autorităților din Marea Britanie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025