Prima pagină » Știri politice » Alfred Simonis, despre candidatura sa și a lui Nicolae Robu: „Candidăm din partea unei alianțe care are peste 50% în județ. Plecăm cu prima șansă”

Alfred Simonis, despre candidatura sa și a lui Nicolae Robu: „Candidăm din partea unei alianțe care are peste 50% în județ. Plecăm cu prima șansă”

Alfred Simonis, despre candidatura sa și a lui Nicolae Robu: „Candidăm din partea unei alianțe care are peste 50% în județ. Plecăm cu prima șansă”

Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, a vorbit despre alegerile locale din județul Timiș și despre proiectul comun PSD-PNL pentru acest județ.

El spune că atât el, cât și Nicolae Robu, candidează din partea unei alianțe care va primi majoritatea voturilor, conform sondajelor.

„Eu nu vreau să comentez șanse, să știți, evident că și eu, și domnul Robu ne-am înscris în această competiție pentru a câștiga alegerile. Candidăm din partea unei alianțe politice care un are un vot politic de peste 50% în județ și aproape 50 în municipiu. În principiu, plecăm cu prima șansă. Și eu, și domnul Robu. Da, asta e o altă față a omului politic. «Mă duc, eu câștig, rupem, vă spargem». Nu o să auziți asta de la mine. Eu mă duc smerit, dacă doriți, și cu modestie și candidez pentru această poziție, lăsând a treia funcție în stat, bucuros, ca să ocup prima din județul Timiș”, a spus Simonis în cadrul podcastului moderat de Codin Maticiuc și Anghel Damian.

Alfred Simonis: Oamenii vor decide la vot

Simonis a mai spus, însă, că indiferent de promisiunile electorale, cei care decid sunt alegătorii, care vor evalua ce proiecte a prezentat până acum fiecare din candidați.

„Dar nu vreau să vorbesc despre șanse, pentru că oamenii vor decide la vot pe 9 iunie, pe cine vor președinte, dacă vor oameni capabili, dacă vor oameni care au realizat niște lucruri, că-s pesediști, că nu-s pesediști. Până la urmă, acolo e votul nominal. Votăm omul. Ce a făcut Nica în acești 4 ani de zile, n-are niciun proiect pe care poate să-l arate. Nu există niciunul. Ce am făcut noi în această perioadă, ce vrem să facem și care sunt pârghiile pe care le avem fiecare dintre noi. Eu nu o să mă schimb, indiferent ce se întâmplă pe 9 iunie. Voi trage cu orașul și cu județul meu indiferent de poziția pe care o voi avea, fiind foarte încrezător de victorie, e adevărat”, a mai spus el.

Podcastul integral poate fi urmărit aici:

Vă recomandăm să citiți și:

Alfred Simonis explică lipsa de investiții din TIMIȘ: „Principala vină este a factorului local”

Alfed Simonis: „Există spitale de cinci etaje, unde nu se operează nimeni, nici măcar de apendicită. Tot sistemul sanitar trebuie reformat!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Furnicile au o abilitate uimitoare de „a mirosi” moartea