Prima pagină » Război în Ucraina » RĂZBOI în Ucraina, ziua 830: Zelenski: „Rusia nu doreşte încheierea războiului. Trebuie să lucrăm cu restul lumii pentru a ne apropia de pace”

RĂZBOI în Ucraina, ziua 830: Zelenski: „Rusia nu doreşte încheierea războiului. Trebuie să lucrăm cu restul lumii pentru a ne apropia de pace”

RĂZBOI în Ucraina, ziua 830: Zelenski: „Rusia nu doreşte încheierea războiului. Trebuie să lucrăm cu restul lumii pentru a ne apropia de pace”

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a întâlnit, sâmbătă seara şi duminică dimineaţa, cu şefi de stat şi parlamentari în Singapore, în cadrul unei vizite surpriză la Dialogul Shangri-La, o conferinţă internaţională de securitate.

Volodimir Zelenski a anunţat pe reţeaua de socializare X că s-a întâlnit cu preşedintele indonezian ales, Prabowo Subianto, cu o delegaţie de congresmeni americani şi cu preşedintele Timorului de Est, Jose Ramos-Horta.

„Este extrem de important pentru noi să începem procesul de stabilire a unei păci juste”, a declarat preşedintele ucrainean.

„Rusia nu doreşte încheierea războiului. De aceea, trebuie să lucrăm cu restul lumii pentru a ne apropia de pace”, a mai spus liderul de la Kiev.

Rusia nu a mai participat la dialogul Shangri-La de la invazia Ucrainei din 2022

Volodimir Zelenski a declarat că Jose Ramos-Horta a acceptat să participe la summitul privind pacea în Ucraina, programat pentru 15 şi 16 iunie în Elveţia, conform News.ro.

Rusia nu a mai participat la dialogul Shangri-La de la invazia Ucrainei din 2022.

Volodimir Zelenski şi ministrul ucrainean al Apărării Roustem Oumerov urmează să se întâlnească cu secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, a declarat un oficial american citat sub protecţia anonimatului.

Aceştia ar urma să discute despre situaţia de pe linia frontului din Ucraina, iar Lloyd Austin ar urma să „sublinieze angajamentul SUA de a se asigura că Ucraina are ceea ce are nevoie pentru a se apăra împotriva agresiunii ruseşti”, a declarat oficialul american.

Volodimir Zelenski va ţine un discurs şi la reuniunea finală a summitului, intitulată „Regândirea soluţiilor pentru pacea globală şi stabilitatea regională”, care va avea loc duminică.

Dialogul Shangri-La, organizat în fiecare an în Singapore de către Institutul Internaţional pentru Studii Strategice în ultimii 21 de ani, se încheie duminică.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit că anotimpurile Pământului sunt ciudat de desincronizate