Prima pagină » Actualitate » Ministrul Sorin GRINDEANU, mesaj pentru scepticii care nu cred în finalizarea loturilor A7: Să-și ia niște tricouri…Să și le comande deja!

Ministrul Sorin GRINDEANU, mesaj pentru scepticii care nu cred în finalizarea loturilor A7: Să-și ia niște tricouri…Să și le comande deja!

Mai este foarte puțin până la alegeri, iar ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, este iar în teren, ca să verifice stadiul șantierelor deschise pentru noile autostrăzi. Așa cum a promis, șase loturi se vor finaliza anul acesta, dintr-un total de 13, în ciuda scepticilor care nu vedeau cu ochi buni acest lucru. S-a referit la cele două dintre Ploiești și Buzău și cele patru de la Buzău la Focșani.

Șase loturi de autostradă se vor finaliza în acest an, pe tronsoanele principale care unesc Ploiești de Buzău și patru de la Buzău la Focșani. Ministrul Grindeanu le transmite acelora care s-au îndoit de faptul că va duce la bun sfârșit, în acest an, vreunul dintre tronsoanele Buzău-Focșani, să-și comande deja tricouri în care să recunoască că au greșit predicțiile.

Știți mai bine decât bine cât timp se pierde în Adjud, urmând ca toate celelalte, cealaltă jumătate să fie finalizate anul viitor. Pe 10 loturi din 13 avem un constructor român care lucrează, nu bine, foarte bine, și care ne-a învățat să devanseze termenele de finalizare. N-am niciun fel de motive astăzi să spun că lucrurile vor sta altcumva pe A7. Deci aici…. tot făceau unii niște niște predicții pe la televizoare, în urmă cu vreo 2-3 săptămâni, că nu se termină niciun lot din A7 și în special nu se va termina niciun lot între Buzău și Focșani și că dacă lucrul ăla se va întâmpla, o să-și ia niște tricouri cu noi, mai spun o dată, să și le comande deja, pentru că acele loturi vor finalizate anul acesta, până la sfârșitul anului. Mai departe, o veste bună e legată de drumul expres Piatra Neamț-Bacău.  A fost aprobată săptămâna trecută documentația, studiul de fezabilitate în cadrul CTE-ului ministerului, urmând să fie luat acordul interministerial în următoarele săptămâni. Deci, eu cred că într-o lună, o lună și ceva vom avea hotărârea de Guvern de aprobare a indicatorilor tehnico-economici.

De asemenea, ministrul Transporturilor anunță că, într-o lună va avea loc și licitația pentru Drumul Expres A8, care va lega zona Moldovei de Republica Moldova.

Deci vom avea hotărârea de guvern, eu spun într-o lună, o lună și ceva pe care vom ține licitația de execuție pe acest Drum Express A8, fiindcă știu că e un alt subiect important. Același constructor îl avem pe tronsonul Reghin- Târgu Neamț, tot compania care lucrează aici, și a fost scos la licitație în acest moment e în fază de  licitație, Pipirig-Reghin, astfel încât să ne tot apropiem de să facem legătură, la fel pe capătul vestic, Târgu Neamț- Iași -Ungheni, care să facă legătura și cu Republica Moldova. Studiul de fezabilitate va fi finalizat pe parcursul acestui an, astfel încât până la sfârșitul anului să putem da în circulație în licitație și Târgu Neamț Iași Ungheni, a mai spus Grindeanu.

Sorin Grindeanu: Guvernul aprobă joi o hotărâre privind DRUMUL expres Brăila-Focșani / „Este un drum absolut necesar”

Sorin GRINDEANU, mesaj TRANȘANT pentru Webuild, constructorul podului de la Brăila: Nu cedăm la un asemenea ȘANTAJ nejustificat

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
BREAKING NEWS. SUA și Israel atacă Iranul. Explozii și fum gros în Teheran. Stare de urgență în Israel
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Presiuni asupra lui Friedrich Merz să deschidă o anchetă privind posibilele legături germane cu Epstein