Prima pagină » Actualitate » Cât timp va persista canicula în România? Vești proaste de la meteorologi: După zilele de foc vin furtuni

Cât timp va persista canicula în România? Vești proaste de la meteorologi: După zilele de foc vin furtuni

Cât timp va persista canicula în România? Vești proaste de la meteorologi: După zilele de foc vin furtuni

Duminică a fost cod galben de caniculă în aproape toată țara. Din 41 de județe, doar opt nu sunt pe harta de avertizare a meteorologilor. Luni, în prima zi a lunii lui cuptor, vor fi încă temperaturi extreme. În timp ce ne așteptăm la furtuni la jumătatea săptămânii, scăpăm de la caniculă.

Mai mult de trei sferturi din țară au fost afectate de aerul sufocant. La Iaşi, oamenii s-au plimbat cu umbrele pentru a se proteja de razele fierbinți.

În jurul prânzului, majoritatea orașelor din întreaga țară s-a topit la temperaturi caniculare. La ora 14:00, la Iaşi, temperatura la umbră era de 33 de grade, în timp ce temperatura corpului uman era de 38 de grade. Temperatura a ajuns la 39 de grade Celsius în Alba Iulia, Caracal și Ploieşti.

Autoritățile ieşene au scos pe străzi autospeciale care stropesc cu apă copacii pentru a reduce gradul de arşiție.Medicii vin și cu sfaturi, având în vedere că zilele caniculare vor continua. În primul rând, trebuie să avem o cantitate suficientă de apă pentru a ne hidrata. Întotdeauna trebuie să folosim haine lejere, de culoare deschisă și să acoperim capul cu pălării sau şepci. În plus, ar fi indicat să evităm zonele supraagomerate și să evitam să ieșim din casă la orele de vârf.

În Capitală, temperatura la umbră de 35 de grade Clesius a fost percepută ca 40. Mâine, temperaturile maxime vor atinge 38 de grade Celsius, asemănătoare celui mai recent val de caniculă.

Județul Harghita nu a avut cod galben, dar temperaturile au fost cu 5 grade mai mari decât cele normale. Oamenii au căutat răcoarea în piscină și în pădure, unde au băut apă rece din fântână pentru a-și alina setea.

Meteorologul Diana Giurgiu a explicat: „Vor fi averse torenţiale, descărcări electrice, intesificări ale vântului, rafale de 50-70 km/h, vijelii și grindină”.

Meteorologii spun că puseul de căldură va continua și săptămâna viitoare, dar va fi urmat de ploi, deoarece vijeliile din vestul Europei ajung și la noi.

Așteptăm temperaturi excepțional de ridicate și disconfort termic marți, 2 iulie, mai ales în regiunile de sud-est și est ale țării. Așteptăm o scădere a vremii la jumătatea săptămânii, dar nu va dura mult.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Drona-monstru a Ucrainei: 1 tonă de explozibil, capabilă să lovescă ținte de la mii de kilometri distanță
Digi24
Doi pensionari au devenit milionari în euro după ce au dat statul în judecată în urma unor lucrări împotriva inundațiilor
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Mariei, tânăra de 21 de ani care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță. Și-ar fi prevestit moartea 😲
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, apariție incendiară! Costumul de baie i-a scos în evidență formele generoase
Adevarul
Până unde merge ruptura dintre europeni și SUA? Berlinul vrea sub scutul nuclear francez. „E un levier diplomatic”
Mediafax
Ce scrie despre „șansele lui Veștea” cea mai mare companie la nivel mondial de consultanță și risc politic
Click
Luminița Anghel, în doliu. Sora cântăreței s-a stins din viață: „S-a dus alături de părinții noștri iubiți”
Digi24
„Benzinăria Moscovei” este în flăcări. Ucraina a atacat una dintre cele mai mari rafinării din Rusia. Mesajul lui Zelenski
Cancan.ro
Mama Mariei, tânăra care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță, strigăt de durere: ,,Te-a luat de lângă mine``
Ce se întâmplă doctore
Care a fost, de fapt, cauza morții turistului german care a intrat în apa mării la Mamaia. Legiștii au rămas șocați
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Armele secrete ale Ucrainei: Tancurile vechi devin letale cu „creier” UE
Descopera.ro
O planetă potențial locuibilă la doar 10 ani-lumină de Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Domnule doctor, eu tot văd capre negre!
Descopera.ro
Boom-ul Inteligenței Artificiale începe să pună presiune pe rețelele electrice din întreaga lume Roxana – Ioana