Prima pagină » Știri externe » Au fost confirmate primele două decese cauzate de febra Oropouche. Ce este această boală și cum se transmite

Au fost confirmate primele două decese cauzate de febra Oropouche. Ce este această boală și cum se transmite

Au fost confirmate primele două decese cauzate de febra Oropouche. Ce este această boală și cum se transmite
Au fost confirmate primele două decese cauzate de febra Oropouche. Ce este această boală și cum se transmite

Două persoane și-au pierdut viața după ce au fost diagnosticate cu febra Oropouche, în Brazilia. Acestea sunt primele decese înregistrate vreodată din cauza acestei boli.

Victimele sunt două femei originare din statul Bahia din nord-estul Braziliei, „cu vârste sub 30 de ani, fără comorbidităţi, dar care prezentau simptome similare unei forme severe de febră denga”, a precizat ministerul brazilian într-un comunicat, adăugând că „până în prezent, niciun deces asociat acestei boli nu fusese semnalat în literatura ştiinţifică mondială”, după cum transmite Ministerul Sănătății de la Brasilia.

Luna aceasta, Organizația Panamericană a Sănătății (PAHO) a emis o alertă epidemiologică privind creșterea cazurilor de infectare cu virusul Oropouche (OROV) în cinci țări din America Latină: Brazilia, Bolivia, Peru, Cuba și Columbia.

Autorităţile din Brazilia au anunţat, de asemenea, că investighează un alt deces, suspectat că ar fi fost cauzat tot de febra Oropouche, în statul Santa Catarina din sudul ţării.

Ce este febra Oropouche

Oropouche (OROV) este un arbovirus și membru al familiei Peribunyaviridae. A fost detectat pentru prima dată în 1955 lângă râul Oropouche, iar apoi au fost identificate mai multe focare în Brazilia, spre sfârșitul secolului trecut.

În 2024, peste 7.700 de cazuri de infectare cu OROV au fost raportate în cinci țări ale Americii: Brazilia (6.976 de cazuri până la jumătatea lui 2024), Bolivia, Peru, Cuba și Columbia (începând cu 23 iulie 2024).

Oropouche este o boală transmisă în principal prin mușcăturile unei insecte (Culicoides paraensis). Poate fi transmis și de țânțarul Culex quinquefasciatus.

Boala prezintă simptome similare cu cele ale febrei dengue, deşi mai blânde.

Infecția cu acest virus este confirmată doar prin teste de laborator. Nu există în prezent un test rapid pentru diagnosticare.

Primul caz din Europa de febră Oropouche a fost diagnosticat în Italia la jumătatea lunii trecute. Pacientul infectat a avut antecedente recente de călătorie în Caraibe.

Experții au dat însă asigurări cu privire la riscurile potențiale de transmitere a virusului: deși insectele din specia „culicoides” sunt prezente în Italia, vectorul specific al acestui virus (Culicoides Paranensis) nu este prezent în Europa, fiind prezent doar în America de Sud și Centrală.

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții