Prima pagină » Actualitate » Reprezentantul României la Jocurile Olimpice, Felix Duchampt, s-a clasat pe ULTIMUL loc la triatlon. Publicul l-a ovaționat la sosire

Reprezentantul României la Jocurile Olimpice, Felix Duchampt, s-a clasat pe ULTIMUL loc la triatlon. Publicul l-a ovaționat la sosire

Felix Duchampt, reprezentantul României la Jocurile Olimpice, a terminat pe ultimul loc cursa de triatlon, din cauza unei probleme tehnice. Publicul a apreciat ambiția sportivului și l-a susținut până la finalul probei. 

Felix Duchampt, 34 de ani, a terminat, joi, proba de triatlon de la Jocurile Olimpice de la Paris, pe ultimul loc, din cauza unei probleme tehnice întâmpinate pe traseu. Acesta a finalizat cursa pe locul 50, însă a fost ovaționat pe public pentru ambiția și efortul de a încheia cursa, în ciuda problemelor apărute.

Atletul Felix Duchampt este francez, la origine, dar a decis să devină cetățean român în 2019. Sportivul, născut în Franța, la Clermont-Ferrand, a reușit până la urmă să treacă linia de sosire.

Concurenții terminaseră deja cursa, în timp ce Duchampt încă mai alerga.

Camerele de filmat l-au însoțit permanent, iar de-a lungul traseului, publicul parizian, care privea cursa de pe margine, l-a salutat și l-a susținut pe ultimii doi kilometri, înainte de a încheia cursa.

Duchampt s-a declarat teribil de impresionat de încurajările pe care le-a primit. Atletul a explicat că a avut o problemă tehnică la bicicletă, după proba de înot.

„Urechile încă bâzâie, ochii încă îmi lăcrimează. Picioarele încă tremură. Înot complicat și prins în spatele unui accident pe bicicletă, evident nu am avut cursa la care visam. Dar acea ultimă cursă de 2,5 kilometri, bătând palma cu oameni care îmi strigă numele… Inima este plină pe viață. Ce mulțime, ce cursă!”, a notat Felix Duchampt după cursă.

Felix Duchampt a terminat pe locul 50, cu timpul de 1:56.00, la mai bine de 12 minute de câștigător.

„Participările lui Felix la Jocurile Olimpice sunt foarte importante nu atât prin prisma rezultatelor cât prin faptul că au deschis drumul pentru generația nouă”, a transmis Federația Română de Triatlon, un sport în care țara noastră este încă la început de drum.

FOTO: Profimedia

CITEȘTE ȘI:

O nouă medalie la canotaj pentru România! Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au câștigat argintul

David Popovici se întoarce în România, după ce a câștigat o medalie de aur și una de bronz la Jocurile Olimpice. Mesajul campionului

Cum arată BONETA frigiană cu medalii de aur, argint și bronz pe care o primesc medaliații de la JO 2024: „Sportul poate schimba totul”

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum îi sprijinim pe cei care au pierdut pe cineva drag ori sunt la final de viață? Ghid empatic, bazat pe psihologie