Prima pagină » Știri externe » Moscova continuă eforturile de respingere a INCURSIUNII ucrainene /Rusia bombardează masiv Ucraina

Moscova continuă eforturile de respingere a INCURSIUNII ucrainene /Rusia bombardează masiv Ucraina

Armata rusă continuă eforturile de respingere a incursiunii ucrainene în regiunea Kursk, pe fondul suspiciunilor că generalul Valeri Gherasimov, șeful Statului Major, ar fi ignorat avertismentele referitoare la acest risc, iar forțele militare ruse au intensificat bombardamentele pe teritoriul Ucrainei.

Moscova a anunțat, vineri dimineață, suplimentarea efectivelor militare și a capabilităților pentru respingerea invaziei militare ruse. În regiunea Kursk a fost decretată starea de urgență federală.

”Coloanele de blindate se îndreaptă spre zonele operaționale, fiind echipate cu lansatoare de rachete multiple de tip BM-21 Grad”, a anunțat Ministerul rus al Apărării, citat de cotidianul Le Monde.

Conform unor surse citate de postul de televiziune BBC, trupele ucrainene au pătruns aproximativ zece kilometri pe teritoriul Rusiei, în regiunea Kursk, unde au loc lupte intense.

”Rusia trebuie să simtă consecințele invaziei”, a argumentat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Drone ucrainene au atacat o bază aeriană situată în regiunea rusă Lipețk, la circa 300 de kilometri de frontiera celor două țări, a transmis Ministerul Apărării de la Kiev, citat de postul de televiziune CNBC.

”Continuăm să respingem incursiunea ucraineană”, a transmis, la rândul său, Ministerul Apărării de la Moscova.

Statul Major rus a ignorat avertismentele privind incursiunea ucraineană

Generalul Valeri Gherasimov, șeful Statului Major al armatei ruse, este supus criticilor pentru că a ignorat avertismentele serviciilor de informații referitoare la pregătirea de către Ucraina a unei incursiuni pe teritoriul Rusiei.

Conform unor surse citate de grupul media Bloomberg, președintele Vladimir Putin nu ar fi fost informat despre riscurile unei incursiuni a armatei ucrainene.

Rusia a intensificat bombardamentele în Ucraina

Cel puțin 14 persoane au fost ucise, iar alte 44 au fost rănite în urma unui atac aerian atribuit Rusiei care a vizat un supermarket dintr-o zonă a regiunii ucrainene Donețk aflată sub controlul forțelor ucrainene. Atacul a avut loc în apropierea liniei frontului din estul Ucrainei.

Într-un alt incident, un avion rus de tip Suhoi Su-34 a lansat o bombă de trei tone asupra forțelor militare ucrainene poziționate în zona Sumi, pe teritoriul Ucrainei, în apropierea frontierei cu Rusia, a comunicat Ministerul rus al Apărării, citat de agenția RIA Novosti.

Foto: Profimedia

Citește și:

China contestă la OMC tarifele impuse de UE importurilor de mașini electrice /Beijingul cere remedierea „practicilor eronate”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025