Prima pagină » Știri externe » Rusia nu poate respinge OFENSIVA Ucrainei în regiunea Kursk. Oficialii moscoviți distrag atenția populației prin PROPAGANDĂ

Rusia nu poate respinge OFENSIVA Ucrainei în regiunea Kursk. Oficialii moscoviți distrag atenția populației prin PROPAGANDĂ

Rusia nu poate respinge OFENSIVA Ucrainei în regiunea Kursk. Oficialii moscoviți distrag atenția populației prin PROPAGANDĂ

Incursiunea ucraineană în regiunea rusă Kursk a arătat lumii cât de vulnerabilă este Rusia în fața unor atacuri-surpriză. În timp ce populația disperată fuge din calea armatei Kievului, autoritățile de la Moscova vor să mențină aparențele și să pară că dețin controlul situației, aspect evident fals.

Kremlinul este hotărât să arate lumii motivul pentru care vecina sa a decis să inițieze ofensiva din 6 august în regiunea rusă Kursk. Președintele Vladimir Putin a expus problema la o întâlnire cu oficialii de top din aparatul de securitate și apărare al statului, relatează Associated Press.

„Kievul provoacă tulburări peste graniță din dorința de a obține o poziție mai bună în cazul unor eventuale negocieri. Nu ne vor convinge să ne retragem ofensiva din estul Ucrainei, indiferent cât încearcă să ne intimideze cu astfel de atacuri. Inamicul recurge la astfel de acțiuni pentru a diminua încrederea populației în conducătorii săi”, a declarat Putin.

Până în prezent, la o săptămână distanță de momentul declanșării incursiunii, 12 civili ruși au fost uciși și alți 121, inclusiv 10 copii, au fost răniți în timpul operațiunii militare desfășurate de ucraineni în regiunea Kursk. Trupele Kievului controlează vestul orașului Sudzha, un important centru de tranzit pentru gazele rusești exportate în Europa.

Avansul militarilor ucraineni a dat o palmă Kremlinului, care pretinde că viața civililor ruși este neafectată de cursul războiului. Propaganda de stat a încercat să minimalizeze atacul, prin scoaterea în evidență a eforturilor întreprinse de autorități față de locuitori. În schimb, au omis să explice de ce armata rusă este incapabilă să se mobilizeze și să respingă rapid atacul ucrainenilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Substanțele chimice din plastic ar putea duce la nașteri premature