Prima pagină » EXCLUSIV » Garda de Mediu intră din nou în primăria lui Nicușor Dan. Comisar general: „Din octombrie riscăm să fim iar condamnați pentru poluarea din București”

Garda de Mediu intră din nou în primăria lui Nicușor Dan. Comisar general: „Din octombrie riscăm să fim iar condamnați pentru poluarea din București”

Comisarii de la Garda de Mediu vor efectua zilele următoare un nou control amplu la Primăria Capitalei, a precizat, în exclusivitate pentru Gândul, Andrei Corlan, comisar general al Gărzii Naționale de Mediu. Controlul are loc în contextul în care pe data de 24 octombrie 2024 expiră termenul asumat de primărie față de Uniunea Europeană în ceea ce privește implementarea Planului Integrat de Calitate a Aerului (PICA).

„Termenul asumat față de Uniunea Europeană de elaborare și implementare a Planului Integrat de Calitate a Aerului, pentru a nu risca o condamnare pecuniară, așa cum am pățit în cazul depozitelor de deșeuri, este 24 octombrie 2024. Colegii mei de la Comisariatul București vor verifica dacă Primăria Capitalei a demarat procedurile pentru elaborarea PICA. Nu este important dacă Primăria va primi amendă de la Gardă. Pericolul cel mai mare este că România riscă să fie condamnată pentru calitatea aerului din București”, a declarat Andrei Corlan pentru Gândul.

Ultimul control pe care Garda de Mediu l-a efectuat la Primăria Capitalei a avut loc în primăvară, atunci când comisarii au constatat că PMB nu a făcut progrese în ceea ce privește implementarea PICA.

Primăria Capitalei avea obligația de a prezenta lunar, la Comisariatul Municipiului București al Gărzii Naționale de Mediu, etapele și acțiunile întreprinse, pe parcursul elaborării și întocmirii PICA. Din ce am înțeles de la colegii mei, aceste informări nu au venit. Primăria Capitalei trebuie să elaboreze un plan de măsuri care să abordeze situația traficului din București și a încălzirii rezidențiale. Aceste aspecte vor fi verificate cu ocazia acestui nou control, grija cea mare fiind că pe data de 24 octombrie, România riscă să intre în infringement pentru neîndeplinirea termenelor asumate către Uniunea Europene”, spune Andrei Corlan.

Comisar general Garda de Mediu: „România plătește 7,5 milioane de euro anual”

Acesta mai precizează că România a fost condamnată deja în 2020 de Curtea Europeană de Justiție pentru calitatea aerului din București.

„În 2021, Primăria Capitalei a anunțat Uniunea Europeană că va elabora un nou PICA. A făcut o prezentare, în care și-a asumat ca termen implementarea Planului luna iunie 2022. În iunie 2022 s-a stabilit noiembrie 2023, iar atunci s-a stabilit 24 octombrie 2024. Aceste termene întârziate pot atrage sancțiuni, așa cum s-a întâmplat în cazul depozitelor neconforme, sancțiune prin care România plătește 7,5 milioane de euro anual”, spune șeful Gărzii Naționale de Mediu

Potrivit lui Andrei Corlan, aceștia sunt factorii care contribuie, procentual, la deprecierea calității aerului în București:

  • 58% trafic,
  • 27% încălzire rezidențială,
  • 13% industrie și alte servicii

Bucureștiul este unul dintre cele mai poluate orașe din Europa. Traficul intens și lipsa spațiilor verzi duc la o calitate foarte slabă a aerului. De asemenea, lipsa unui transport public predictibil și rapid, încurajează transportul cu mașina personală.

Surse administrative spuneau recent că niciodată poluarea nu a fost atât de mare în București.

„Niciodată poluarea din București nu a fost la nivelurile din prezent”

„Niciodată poluarea din București nu a fost la nivelurile din prezent. Conform legislației în vigoare, următorul plan integrat de calitate a aerului trebuia făcut pentru orizontul 2023-2028.  Municipiul București este în preaviz de infringement, din partea UE, pentru calitatea aerului.

Acest lucru va atrage sancțiuni pecuniare asupra României caz în care guvernul se poate îndrepta asupra autorității publice locale, să plătească parte sau integral sume foarte mari de bani, zeci sau sute de mii euro pe zi întârziere”, au precizat surse administrative pentru Gândul.


Citește și:

Poluarea, la cote MAXIME în București. Un fenomen NEOBIȘNUIT pentru sezonul estival

STUDIU. Poluarea aerului în trei orașe mari din România – București, Cluj-Napoca și Iași

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin lasă să se înţeleagă că Rusia este „deschisă” pentru un acord de pace cu Ucraina. Cu o condiție
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Psihologia indiferenței în relațiile apropiate. De ce indiferența celor dragi rănește profund și ce efecte are asupra sănătății emoționale?