Prima pagină » Știri politice » George Simion prezintă programul AUR pentru turism: Construcţia de insule artificiale în Marea Neagră, „ca în Dubai”

George Simion prezintă programul AUR pentru turism: Construcţia de insule artificiale în Marea Neagră, „ca în Dubai”

Galerie Foto 5

Președintele AUR, George Simion, a prezentat vineri, 30 august, în Stațiunea Olimp din județul Constanța, măsurile prin care AUR își propune să readucă la viață turismul românesc. Măsurile sunt incluse în Planul Simion, program cu care președintele AUR candidează la alegerile prezidențiale. „Vrem, prin Planul Simion, ca România să fie ţara turismului. Putem face acest lucru.”

UPDATE 17:20

„De unde aveam turiști din fostele țări comuniste și din Suedia și alte state vestice, am lăsat un întreg patrimoniu pradă mucegaiului. Vrem, prin planul Simion, ca România să fie țara turismului. Putem face acest lucru. 98% din firmele de turism au capital românesc. Cu toate acestea avem numai 2 milioane de turiști anual, turiști străini, pe când românii anul trecut au plecat 3,5 milioane în străinătate pentru turism, din care un milion numai în Turcia. Asta este imaginea actuală a sectorului românesc”, a declarat George Simion, în cadrul evenimentului de prezentare al Planului Simion pentru turism.

Președintele AUR susține că o componentă importantă pentru revitalizarea turismului românesc este infrastructura.

Marea majoritate a turiștilor astăzi vin, cum am venit mai toți de aici, pe cale rutieră. De aceea, autostrada A2 trebuie legată urgent și trebuie urgentată legarea sudului litoralului de autostrada A2 și continuarea autostrăzii. De aceea, toate lucrările de infrastructură rutieră trebuie finalizate, pentru că altfel vorbim degeaba de turism dacă nu avem infrastructură. Ce trebuie făcut în plus? Pentru că nu o să avem, indiferent câte șosele vom avea, nu o să avem loc cu toții pe șosea. De aceea trebuie să găsim și alte căi de a ajunge la destinație. Aeroportul Tuzla trebuie dezvoltat, a subliniat George Simion.

O altă măsură care se regăsește în Planul Simion este stimularea turiștilor prin acordarea de prime de incoming de 10 euro pentru cei care rămân într-o unitate hotelieră mai mult de trei zile.

Românii preferă să nu stea în România, din cauza mai multor motive. Avem satul românesc, Marea Neagră, Delta și Munții Carpați, dar nu avem un plan de promovare. Fără un plan nu vom putea reuși să creștem. O altă problemă este urbanismul. Când românii se duc în Spania se duc cu un motiv. În stațiuni s-a construit haotic, fără să existe un plan în acest sens. Avem nevoie ca statul să intervină și să creeze mijloacele pentru a crea această infrastructură de turism, a declarat Marius Lulea, prim-vicepreședinte AUR, în cadrul evenimentului organizat la Olimp.

Despre problemele din turismul românesc a vorbit și Mohammad Murad, om de afaceri, propunerea AUR pentru portofoliul de Viceprim-ministru cu atribuții în Turism și Antreprenoriat.

„România are nevoie astăzi mai mult ca niciodată de un președinte dedicat, un președinte implicat, un președinte care are curaj să spună nu când e vorba de interesele României. Da, domnul președinte Simion este o persoană care poate să asume orice lucru. Este un tânăr atipic, ambițios. Sunt foarte atent, știu ce înseamnă turismul, sunt un medic care am venit și am făcut radiografia turismului românesc. Făcând această radiografie a turismului românesc în prezent am observat următoarele: 500 de mii de oameni lucrează, activează în turism și în anexele lui; venituri numai la nivel de PIB 5,5 miliarde. (…) România are ce oferi. Avem foarte multe. Eu consider că România, întreaga Românie, trebuie să devină o stațiune turistică. Peste tot unde privim dăm de lucruri frumoase în România. Dar, din păcate, când e vorba de a face un lucru bun nu suntem în stare”, a declarat Mohammad Murad.

Știrea inițială:

 98% din firmele de turism au capital românesc. Cu toate acestea, avem numai 2 milioane de turişti anual, turişti străini, pe când românii, anul trecut, au plecat 3,5 milioane în străinătate pentru turism, din care un milion numai în Turcia. Asta este imaginea actuală a sectorului românesc, a spus Simion.

Liderul AUR a venit cu un plan de măsuri pentru dezvoltarea turismului, menționând că este nevoie de dezvoltarea programului de incoming.

Ce este de făcut? Enunţăm prin Planul Simion, avem măsuri specifice domeniului turistic: stimularea funcţionării OMD-urilor, OMD înseamnă Organism de Management de Destinaţie, modificăm şi adaptăm vacanţele şcolare în funcţie de sezonul turistic, oferim prime de incoming în cuantum de 10 euro per turist, dacă acel turist stă minim trei nopţi cazat. Aceste măsuri, la fel ca şi măsurile din alte domenii pe care noi le-am prezentat, despre gospodăria ţărănească, despre reindustrializare, despre transport, se găsesc şi în alte programe de guvernare, a mai precizat Simion.

George Simion mai are în planul său construcţia de insule artificiale în Marea Neagră, „ca în Dubai”, măsură aflată în planul de guvernare AUR.

O altă măsură inclusă în programul de guvernare era construcţia de insule şi peninsule artificiale. Din partea presei centrale am primit critici şi mi s-a spus că este o măsură excentrică, ciudată. N-am găsit alt argument decât să le răspund domnilor, doamnelor jurnalişti, jurnaliste să îi întrebe pe patronii lor dacă nu şi-ar dori, similar cu Dubai, să aibă o afacere pe o astfel de construcţie. Am văzut exemplu, printre puţinele exemple în care s-au acordat autorizaţii pe Dâmboviţa, în Bucureşti, şi este funcţional şi este de succes şi cu siguranţă putem vedea iahturi, vapoare şi construcţii în largul Mării Negre, a mai spus Simion.

CITEȘTE ȘI:

George Simion: „Nicușor Dan o să susțină PLANUL SIMION, singurul care poate să asigure construirea de cartiere noi”

George Simion despre trecutul antreprenorial cu haine: „N-aș putea estima câți bani am făcut din EVAZIUNE FISCALĂ’

George Simion a explicat de ce l-a făcut „țigan” pe Marcel Ciolacu. Cum argumentează liderul AUR că nu urăște pe criterii de etnie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China