Prima pagină » Știri externe » Premierul grec: problema fluxurilor crescute de migranți nu poate fi rezolvată prin eliminarea zonei Schengen

Premierul grec: problema fluxurilor crescute de migranți nu poate fi rezolvată prin eliminarea zonei Schengen

Premierul grec: problema fluxurilor crescute de migranți nu poate fi rezolvată prin eliminarea zonei Schengen

Premierul grec Kyriakos Mitsotakis a declarat că problema fluxurilor crescute de migranți nu poate fi rezolvată prin eliminarea unilaterală a zonei Schengen. Declarația lui Mitsotakis vine după ce Germania a anunțat planuri de a impune controale mai stricte la toate granițele sale terestre.

Autoritățile germane au declarat că decizia lor vine ca parte a eforturilor de a combate migrația necontrolată, scrie Reuters. Controalele în ceea ce este în mod normal o zonă largă de liberă circulație – zona Schengen europeană – vor începe pe 16 septembrie și vor dura inițial șase luni.

„Răspunsul nu poate fi eliminarea unilaterală a Schengen și pasarea responsabilității către țările care stau la frontierele externe ale Europei”, a declarat Mitsotakis. El a spus că o soluție ar putea fi „un compromis echitabil” între toate țările europene care ar accepta necesitatea de a proteja frontierele externe ale Europei.

Guvernul grec a „urmat o politică corectă și strictă” în protejarea granițelor țării și ale UE, în special de-a lungul râului Evros, a susținut Mitsotakis, citat de publicația greacă Ekathimerini. „Această politică a avut ca efect reducerea intrării migranților și normalizarea situației de pe insule… Am arătat lumii că traficanții nu sunt stăpâni pe situație”.

Premierul grec a adăugat că Garda de Coastă greacă a salvat mii de oameni și că răspândirea de „teorii ale conspirației” împotriva agenției, care se ocupă cu „descurajarea activă, nu izgonirea” migranților, este “un lucru înjositor”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Obiectivul României: Aderarea completă la Spațiul SCHENGEN până la finalul anului / Victor Negrescu: Avem argumente care ne susțin poziția

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, consultări astăzi cu liderii grupurilor parlamentare şi parlamentarii neafiliaţi
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Plouă zile la rând în București. Pe ce dată trece potopul, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
De ce ne refuză Germania trupele, deși trimite Patriot în Turcia? Cum poate Bucureștiul să forțeze mâna Berlinului
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Femeile singure care își cumpără locuințe spun că independența financiară le afectează viața amoroasă