Prima pagină » Știri politice » Daniel SUCIU: Klaus Iohannis are la îndemână DEMISIA, dacă vrea să candideze

Daniel SUCIU: Klaus Iohannis are la îndemână DEMISIA, dacă vrea să candideze

„Nimeni nu-l împiedică pe domnul Klaus Iohannis, președintele României, până în decembrie, să candideze la orice funcție dorește domnia sa”, afirmă Daniel Suciu, după decizia Biroului Permanent Național al PSD de a vota împotriva amendamentului propus de PNL. 

„Are la îndemână demisia din funcția de președinte”, explică președintele Camerei Deputaților.

Cert este că parlamentarii Partidului Social Democrat, în eventualitatea în care acest proiect de modificare va merge înainte, vor vota împotriva. Nimeni nu-l împiedică pe domnul Klaus Iohannis, președintele României, până în decembrie, să candideze la orice funcție dorește domnia sa.

Înțeleg că a mai dorit să candideze și a mai și candidat la alte funcții. N-a ieșit. Dar dacă domnul președinte vrea să candideze la alegerile parlamentare, are foarte simplu la îndemână demisia din funcția de președinte, înscrierea în Partidul Național Liberal și prezența domniei sale pe o listă electorală, declară Daniel Suciu, la Parlament.

Suciu aduce aminte că exemplul prefecților care și-au dat demisia pentru a putea candida la alegerile locale.

Același lucru i se aplică și domnului Klaus Iohannis. Nimeni nu-l împiedică să candideze, doar că trebuie să facă acel gest, completează șeful Camerei Deputaților.

Deși nu este o prioritate pentru PSD modificarea legii electorale, Suciu spune că se poate discuta pe marginea acesteia „după ianuarie”.

N-avem absolut nimic împotrivă să discutăm acest și acest lucru. (…) Aceasta este o modificare a legislației electorale cu mai puțin de un an de zile de la data de la data alegerilor. Evident că, din luna ianuarie încolo, dar repet, nu este neapărat aceasta o prioritate să modificăm legi pentru o persoană sau alta. Putem discuta, dar vă spun că prioritățile acestei țări sunt cu totul și cu totul altele, încheie Suciu.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Trump crede că Rusia va ajuta la reconstrucția Ucrainei. Reacția ironică a lui Zelenski
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care sunt cele mai ieftine destinații de călătorie în 2026?