Prima pagină » Actualitate » Cuplul prezidențial Carmen și Klaus Iohannis, la PARIS/ Prima doamnă, într-o ținută „relaxată”, pentru întâlnirea cu cei 50 de șefi de state și guvern

Cuplul prezidențial Carmen și Klaus Iohannis, la PARIS/ Prima doamnă, într-o ținută „relaxată”, pentru întâlnirea cu cei 50 de șefi de state și guvern

Luiza Dobrescu

Cu un mandat de președinte pe final și fără nicio perspectivă politică satisfăcătoare, se pare că președintele Klaus Iohannis merge pe principiul „Parisul este întotdeauna o bună idee”. Vineri și sâmbătă va participa la întâlnirea țărilor francofone, cea de-a XIX-a ediție organizată până acum, care va avea loc în capitala Franței și în orașul  Villers-Cotterêts. Șeful Statului Român, împreună cu prima doamnă, Carmen Iohannis, au fost întâmpinați de ziariștii de la Antena 3 CNN, în holul Hotelului Bristol, unde sunt cazați. 

Nici nu s-a stins bine scandalul celor „trei găuri de golf făcute de cârtițe” pe terenul vilei prezidențiale  de protocol de la Neptun, că președintele Iohannis reapare în atenția publicului cu o nouă vizită peste hotare. Ziariștii de la Antena 3 CNN au încercat să-i abordeze, însă președintele tuturor românilor și prima doamnă abia au răspuns la salut și la nicio altă întrebare.

Dacă președintele Klaus Iohannis i-a obișnuit pe români cu tăcerea, și prima doamnă i-a obișnuit cu alegerea neinspirată a ținutelor în cadrul întâlnirilor oficiale. Aflată în „capitala modei”, cu părul prins neglijent, nemachiată, cu un tricou și-o fustă scurtă, în colțuri, Carmen Iohannis părea mai degrabă îmbrăcată pentru o plimbare prin Paris decât pentru întâlnirea cu cei aproape 50 de șefi de stat și de guvern care vor lua parte la eveniment.

În cadrul Summit-ului, sunt 88 de state şi guverne din care 54 sunt membri cu drepturi depline, 27 sunt observatori iar 7 au statut de asociaţi. Se estimează la peste 320 de milioane numărul celor care vorbesc limba franceza în toată lumea.

Aceasta este penultima deplasare externă, în calitate de șef al Statului Român, înainte de finalul ultimului său mandat la Cotroceni. Iohannis mai are programate două deplasări la Consiliul European, în octombrie și decembrie; aceasta din urmă este chiar în penultima sa zi de președinte al statului.

Summit-ul definește orientările Francofoniei într-un cadru strategic de 10 ani, pentru a-și asigura influența în lume.

CITEȘTE ȘI:

Președintele Klaus Iohannis pleacă în FRANȚA/ Acesta va participa la evenimentele Sommet-ului FRANCOFONIEI de la PARIS și Villers-Cotterêts

Președintele Klaus Iohannis participă la Sommet-ul FRANCOFONIEI din Franța: „România va promova prioritățile în securitate și educație”


                            
                            
                            
                        
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?