Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel – Hamas&Hezbollah, ziua 376. Beirutul, zguduit de bombardamentele IDF/Netanyahu nu vrea să audă de niciun armistițiu

RĂZBOI Israel – Hamas&Hezbollah, ziua 376. Beirutul, zguduit de bombardamentele IDF/Netanyahu nu vrea să audă de niciun armistițiu

RĂZBOI Israel - Hamas&Hezbollah, ziua 376. Beirutul, zguduit de bombardamentele IDF/Netanyahu nu vrea să audă de niciun armistițiu

Israelul a lansat miercuri dimineață, 16 octombrie, un nou bombardament împotriva zonei Haret Hreik, la sud de Beirut. Agenţia naţională de presă libaneză a confirmat atacul.

Cu doar o oră mai devreme, în jurul orei locale 6:00, purtătorul de cuvânt de limbă arabă al armatei israeliene, Avichay Adraeea, avertizase pe X că un atac asupra Haret Hreik este iminent.

Au avut o oră să evacueze zona

El a îndemnat locuitorii să evacueze zona unde armata israeliană spune că activează miliţia şiită libaneză Hezbollah.

Zonele din apropierea capitalei libaneze au fost atacate și sâmbătă de armata israeliană, care a bombardat oraşul Maaysrah, din districtul Keserwan, la aproximativ 38 de kilometri nord de capitală, cauzând în jur de 20 de morţi.

Joia trecută, alte cel puţin 22 de persoane au fost ucise şi 117 au fost rănite după două bombardamente israeliene asupra clădirilor din centrul Beirutului, potrivit Ministerului Sănătăţii Publice din Liban.

În total, cel puţin 2350 de persoane au fost ucise şi alte 10.906 au fost rănite în urma atacurilor pe care Israelul le-a efectuat asupra mai multor părţi din Liban în ultimul an. Marea majoritate a victimelor sunt, însă, rezultatul campaniei masive de bombardamente israeliene începută la sfârşitul lunii septembrie.

Ministerului Sănătăţii Publice din Liban a informat că numai luni au murit cel puţin 41 de persoane şi alte 124 au fost rănite în „atacuri ale inamicului israelian”.

Netanyahu respinge ideea unui armistițiu

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a spus, într-o discuție cu președintele francez Emmanuel Macron, că nu va accepta un acord de încetare a focului care să nu includă măsuri pentru împiedicarea reînarmării grupării Hezbollah.

Netanyahu a spus că orice armistițiu unilateral ar permite Hezbollah să se reorganizeze și să reprezinte o amenințare continuă la adresa securității Israelului.

Macron a avertizat anterior că Tel Avivul nu ar trebui să uite că formarea sa a fost posibilă datorită unei rezoluții adoptate de Națiunile Unite. În replică, Netanyahu a declarat că „victoria din războiul din 1948 a creat Israelul, nu o hotărâre a ONU”.

Declarațiile lui Netanyahu vin în contextul intensificării tensiunilor din Orientul Mijlociu, pe fondul conflictului continuu dintre Israel și grupările militante din regiune. Franța și alte state au cerut un armistițiu pentru a evita escaladarea conflictului, însă Israelul susține că orice încetare a focului trebuie să includă măsuri ferme împotriva Hezbollah.

Discuțiile continuă în contextul presiunilor internaționale pentru găsirea unei soluții diplomatice la criza din Orientul Mijlociu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
VIDEO Gluma lui Zelenski cu Trump despre o vizită la Moscova
Cancan.ro
De ce a murit Gabi Mureșan? S-a aflat cauza uluitoare a decesului
Prosport.ro
Imagini incendiare cu tânăra de 32 de ani care se iubește cu bărbatul influent de 85 de ani
Adevarul
Noua Dacia Striker i-a cucerit pe britanicii de la Top Gear: „Pare să ofere multe pentru puțin”
Mediafax
Erdogan le-a oferit liderilor NATO revolvere personalizate
Click
Anca Serea, revoltată după ce fiica sa cea mare a aflat notele la BAC: „Inuman și nedrept!”
Digi24
VIDEO Furtună de nisip pe plajele din Eforie. imaguini cu fenomenul și avertismentul salvamarilor
Cancan.ro
Ce note au luat copiii vedetelor din România la Bacalaureat 2026: 'Este o premieră!'
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Parlamentul European a aprobat un pachet de măsuri în sprijinul fermierilor