Prima pagină » Actualitate » Drama din copilărie l-a ambiționat pe un bărbat. Cum a cumpărat HOTELUL din care a fost dat afară: „Am jurat că îl voi cumpăra într-o zi”

Drama din copilărie l-a ambiționat pe un bărbat. Cum a cumpărat HOTELUL din care a fost dat afară: „Am jurat că îl voi cumpăra într-o zi”

Drama din copilărie l-a ambiționat pe un bărbat. Cum a cumpărat HOTELUL din care a fost dat afară: „Am jurat că îl voi cumpăra într-o zi”
Sursa foto: Profimedia images - Imagine cu rol ilustrativ

Simon Sio, un om de afaceri din Macao, China și-a transformat drama din copilărie într-un vis împlinit. Bărbatul a fost dat afară din prestigiosul Hotel Central, însă a jurat că într-o zi această clădire va fi a lui.

Născut într-o zonă modestă a orașului, Sio obișnuia să se strecoare în Hotel Central, o oază de lux și confort datorită aerului condiționat, o raritate în acea vreme. După ce a fost prins și dat afară, și-a promis că va deveni proprietarul acelui loc. „Am arătat spre hotel și am jurat că îl voi cumpăra într-o zi”, a declarat Sio pentru CNN.

Hotel Central, deschis în 1928, a fost cândva centrul orașului Macao, o clădire impresionantă și inovatoare, primul hotel din Macao cu lift și, în anii ’30, primul cu un cazinou pe două etaje. Pe măsură ce concurența a crescut în anii ’60, hotelul și-a pierdut însă din strălucire, dar Sio a păstrat mereu o legătură emoțională cu această clădire.

După ce proprietarii hotelului au decis să-l vândă în anii 2000, Sio a văzut visul mult așteptat.

Procesul de achiziție, finalizat în 2016, a marcat o nouă etapă în viața sa, dar provocările au fost abia la început. Pentru reabilitarea clădirii, aproape un secol veche, au fost necesare soluții inovatoare și o echipă dedicată.

Renovarea unei clădiri vechi de aproape 100 de ani implică un efort mare, mai ales că etajele suplimentare adăugate Hotelului Central în anii 1930 și 1940 nu aveau armături adecvate ale fundației.

„Durabilitatea cimentului a fost mult depășită, iar vechimea clădirii a creat numeroase provocări”, a explicat Sio.

Amplasarea hotelului într-o zonă de patrimoniu UNESCO a impus respectarea unor reguli stricte, iar echipa a trebuit să găsească soluții noi, cum ar fi o metodă inovatoare de pilonare, testată în prealabil în China. Chiar și pandemia de Covid-19 a adus întârzieri, însă în 2022, proiectul a fost finalizat cu succes.

Investiția totală în proiect a atins aproximativ 274 de milioane de dolari, dintre care 50 de milioane au fost alocate exclusiv restaurării. „Suntem foarte mândri de succesul acestui proiect”, a declarat Sio.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni