Prima pagină » Știri politice » Roxana Mînzatu, PRECIZĂRI despre locuința sa: „M-am născut aici, trăiesc în continuare și după ce m-am căsătorit”

Roxana Mînzatu, PRECIZĂRI despre locuința sa: „M-am născut aici, trăiesc în continuare și după ce m-am căsătorit”

Vicepreședintele Comisiei Europene, Roxana Mînzatu, întrebată despre locuința pe care o deține alături de soțul său, a declarat că este o casă „scoasă de la monumente istorice prin procedura legală, pentru că este un corp de clădire trei, aflat în fundul unei curți colective.”

Roxana Mînzatu a dat detalii jurnaliștilor cu privire la casa în care locuiește spunând că: „Este vorba despre locuința în care m-am născut, în care mama mea stă din 1974, o casă de 60m² în care am trăit până la 30 și ceva de ani.”

Noi am fost chiriași, părinții mei au fost chiriași la stat, eu m-am născut chiriaș la stat în 1980. În această locuință de 60m² în această locuință a murit fratele meu, motiv pentru care, depășind, m-am căsătorit după 30 de ani, am preferat să facem toate demersurile să rămânem acolo și nu să ne mutăm altundeva. Locuiesc deci în casa cu curte colectivă, cu alte șapte familii în care m-am născut și trăiește familia mea. Despre un astfel de imobil vorbim, singura locuință pe care am avut-o vreodată, singura pe care familia mea a avut-o închirie din nou, a mai continuat Roxana Mînzatu.

Roxana Mînzatu spune că vine dintr-o familie săracă

Comisarul român propus pentru portofoliu Oameni, Competențe și Pregătire spune că: „Această locuință a fost solicitată spre cumpărare încă de când trăia tatăl meu încă din 1996. Tată a murit în 2004. A făcut nenumărate solicitări de cumpărare la RIAL, entitatea din Brașov care deținea acest imobil de 60m² pentru că el cădea pe noi, ploua prin acoperiș, nimeni n-a făcut niciodată nicio reparație la acest imobil. Este o fostă șură, un cap de clădire care era impropriu locuirii, dar în fine, asta au fost condițiile.”

Mama a fost femeie de serviciu, tata șofer, în această familie m-am născut, în această casă, m-am născut aici, trăiesc în continuare și după ce m-am căsătorit, după ce a murit și tatăl meu și după ce m-am căsătorit în 2006, soțul meu a preluat toate demersurile cu privire la cumpărarea casei. A durat niște ani. Pe casă am achiziționat-o în 2009, la câțiva ani distanță am extins-o, am modernizat-o. De fapt ea are o formă de L, 3 dormitoare, avea și înainte trei dormitoare are și acum trăim trei adulți acolo. Mama mea trăiește, încă are 90 de ani. Noi o întreținem. Are o pensie de 1.500 lei. Vă dați seama că așa a fost și discuția. Rămânem ca să trăim cu cu dânsa alături, pentru că a fost și dorința ei să nu plece, a mai spus Mînzatu.

 

Comisarul român a mai precizat că „În 60m² am făcut această modernizare a locuinței. Soțul meu este cel care s-a ocupat de absolut toate demersurile. El s-a ocupat și depunerea de întabulare a acestei clădiri cu acte, cu arhitect, cu firmă de proiectare. Undeva în perioada 2012-2013 a intabulat-o suprafața pe care o are acum este de 100m, 100 și ceva de metri utili, 130m total, trei dormitoare, așa cum v-am spus de fapt, două dormitoare și un birou. Plătim impozit din 2012 sau 2013 este întabulată în cartea funciară cu acte.”

Este scoasă de la monumente istorice prin procedura legală, pentru că este un corp de clădire trei, aflat în fundul unei curți colective. Îmi cer scuze că mă exprim astfel. Soțul meu s-a ocupat, dar a fost în paralel după ce am cumpărat. De îndată ce am cumpărat a făcut toate aceste demersuri, a mai declarat Roxana Mînzatu.

CITEȘTE ȘI:

Roxana Mînzatu EXPLICĂ ce poate face pentru români din funcția de Comisar: „Voi lucra cu PRIORITATE pe regulamentul care vizează asigurările sociale”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Telescopul SPHEREx a finalizat prima hartă cosmică a întregului cer