Prima pagină » Știri externe » Război civil în Siria. Rebelii sirieni conduși de teroristul Abu Mohammad al-Julani anunță capturarea celui de-al doilea ORAȘ după Aleppo

Război civil în Siria. Rebelii sirieni conduși de teroristul Abu Mohammad al-Julani anunță capturarea celui de-al doilea ORAȘ după Aleppo

Război civil în Siria. Rebelii sirieni conduși de teroristul Abu Mohammad al-Julani anunță capturarea celui de-al doilea ORAȘ după Aleppo

Rebelii sirieni au anunțat joi, 5 decembrie 2024, capturarea celui de-al cincilea mare oraș din Siria, Hama. Bashar al-Assad  a retras trupele. Este al doilea eșec răsunător pentru dictatorul sirian după capturarea orașului Aleppo de către rebelii sirieni pe 30 noiembrie 2024. 

Liderul grupului islamist Hayat Tahrir al-Sham, emirul Abu Mohammed al-Julani, a proclamat „victoria” armatei sale de rebeli în Hama, orașul cu peste 300.000 locuitori. Teroristul căutat de peste 10 ani de către SUA a promis că nu vor exista acte de „răzbunare” împotriva luptătorilor sirienilor care i s-au opus, nici împotriva civililor.

Război civil în Siria: După Aleppo și Hama, ar putea urma Homs

Anterior, luptătorii grupului islamist Tahrir al-Sham și aliații lor au preluat închisoarea centrală din Hama și au eliberat prizonieri în mijlocul unor lupte violente. Hama are o populație de un milion de locuitori și se află la 110 km  sud de Aleppo, oraș cu o populație de peste 2,1 milioane de locuitori.

Rebelii au spart liniile de apărare ale armatei siriene la nord de Hama, după mai multe zile de lupte grele. Armata siriană a trimis întăriri în oraș după capturarea orașului Aleppo. Dar, în ciuda sprijinului din partea atacurilor aeriene ruse și al luptătorilor susținuți de Iran, armata siriană nu a reușit să prevină căderea Hama sub controlul rebelilor conduși de Julani, scrie BBC. 

Aleppo, al doilea mare oraș ca mărime din Siria, a fost capturat de rebeli săptămâna trecută, lansând o ofensivă surpriză din bastionul lor din nord-vest. Acum, comandantul rebel le-a transmis locuitorilor orașului Homs că „a sosit timpul vostru”. Homs are peste 600.000 de locuitori. Guvernul de Salvare al Siriei impus de gruparea rebelilor a lui Julani controlează un teritoriu care cuprinde orașele Aleppo și Hama, inclusiv o populație de 4 milioane de locuitori.

Dacă și orașul Homs cade în mâinile rebelilor,  capitala Siriei, Damasc, va fi următoarea țintă, iar regimul condus de Bashar al-Assad ar putea avea „zilele numărate”. Potrivit The Economist, dictatorul se află într-o situație periculoasă de la lansarea ofensivei „surpriză” a rebelilor pe 27 noiembrie 2024.

Bashar al-Assad, în dificultate. Iranienii și rușii nu-l pot ajuta cu trupe suplimentare

Dictatorul Bashar al-Assad, răspunzător pentru trei atacuri chimice efectuate asupra populației civilie,  s-a bazat pe Rusia și Iran pentru a înfrunta rebelii grupărilor rebele, luptătorii kurzi și teroriștii Statului Islamic. Dar Iranul condus de ayatollahul Khamenei este mai preocupat de războiul proxy cu Israelul.

Pentru Rusia condusă de Vladimir Putin, capturarea de noi teritorii din Ucraina și recuperarea regiunii ruse Kursk sunt prioritare. Kremlinul, după pierderile mari de pe front, apelează la întăriri din partea Coreii de Nord.

Avansul rebelilor sirieni ar putea amenința supraviețuirea regimului condus de Assad. Bashar al-Assad, fiul dictatorului Hafez al-Assad, se află la putere din anul 2000. Mai mult de jumătate de milion de oameni au fost uciși de la izbucnirea războiului civil în 2011, după ce regimul său a reprimat violent protestele pașnice pro-democratice.


Sursa Foto: Profimedia

Citește și: Război Civil în Siria. Un terorist capturează orașul Aleppo. Bashar al Assad are probleme cu rebelii, dar Rusia nu-i poate trimite întăriri

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan explică tăierile din administrație și relansarea economică. Modul în care va arăta administrația publică
Digi24
O femeie din SUA a fost dată dispărută în urmă cu 24 de ani. Acum a fost găsită, dar nu vrea să ia legătura cu familia
Cancan.ro
Soția lui Florin Prunea rupe tăcerea despre căsnicia de 38 de ani: 'De la acea femeie a plecat totul'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cum este afectată România de retragerea rușilor din Marea Neagră. Lukoil a anunțat că iese din proiectul Trident
Mediafax
Expert: Unele dintre cele mai puternice arme ale lui Putin se ascund la vedere în Canalul Mânecii, ar putea începe o confruntare
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
„Nu trage, fac orice!” Mărturii din armata lui Putin: soldați ruși executați, torturați sau trimiși fără arme pe front
Cancan.ro
Tatăl lui Mario Berinde a primit o nouă LOVITURĂ, după ce și-a pierdut fiul. Magistrații au luat decizia! 😲
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Corina Dănilă în tinerețe? Imagini rare cu fosta actriță din telenovele
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
BREAKING | Adio, tancuri T-80? Rusia nu mai are astfel de vehicule de trimis în Ucraina
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Ziua în care s-a deschis oficial cel mai vechi muzeu din România