Prima pagină » Știri externe » Republica Moldova a cumpărat gazele naturale pentru sezonul rece. De luni, peste Prut este stare de URGENȚĂ energetică. Poziția României

Republica Moldova a cumpărat gazele naturale pentru sezonul rece. De luni, peste Prut este stare de URGENȚĂ energetică. Poziția României

Republica Moldova a cumpărat gazele naturale pentru sezonul rece. De luni, peste Prut este stare de URGENȚĂ energetică. Poziția României

Cel mai mare furnizor de gaze naturale din Republica Moldova, Moldovagaz, controlat de Gazprom, a anunțat că a cumpărat întregul volum de gaze naturale pentru a acoperi necesarul din acest sezon rece, în contextul în care, începând de luni, este în vigoare starea de urgență declarată de Executivul de la Chișinău. Anunțul, publicat vineri pe contul de Facebook, a venit după ce conducerea Ministerului Energiei de la București a dat asigurări că îi sprijină pe frații de peste Prut.

Compania Moldovagaz a finalizat în proporție de 100% achiziția volumelor gazelor naturale, necesare pentru întregul sezon de încălzire octombrie 2024-martie 2025 pentru malul drept al Nistrului, a anunțat, vineri, compania, într-o postare pe Facebook. Aceasta a fost publicată la câteva ore după ce România, printr-un comunicat al Ministerului Energiei, și-a reafirmat angajamentul de a susține Republica Moldova în perioada iernii, având în vedere starea de urgență energetică declarată de Guvernul de la Chișinău. Ministrul român al Energiei, Sebastian Burduja, a subliniat importanța colaborării strânse între cele două state pentru a asigura securitatea energetică și confortul cetățenilor din Republica Moldova, în fața crizei energetice cu care se confruntă.

„Procedura de procurare a fost inițiată în luna iulie curent, și încheiată cu succes la data de 12 decembrie 2025. Per total sunt procurate gaze naturale în cantitate de 7 952 196 MWh, sau estimativ 747,9 milioane m3. Prețul mediu ponderat de procurare este de 47,88 EUR/MWh, ceea ce constituie aproximativ 509,15 EUR/1000 m3, sau circa 9 842,89 MDL/1000 m3, cu livrarea până la Punctul Virtual de Tranzacționare (PVT) al Republicii Moldova”, a anunțat Moldovagaz.

Potrivit companiei, cantitatea de bază a gazelor în mărime de 7 443 773 MWh (circa 700,1 milioane m3) a fost achiziționată pe platforma de tranzacționare SRL „Bursa Română de Mărfuri (Romanian Commodities Exchange) Est” în perioada august – decembrie 2024, inclusiv:

  • pe piața GasForward (31 de tranzacții)    7 184 259 MWh (circa 675,6 milioane m3);
  • pe piața SPOT (142 de loturi)     259 514 MWh (circa 24,5 milioane m3).

Restul volumelor de gaze naturale de 508 423 MWh (circa 47,8 milioane m3) este procurată de la SA „Energocom”, în baza Hotărârii de Guvern nr. 365/2024 cu privire la aprobarea obligației de stocare a gazelor naturale.

Ce poate face România

Începând cu 16 decembrie 2024, Guvernul Republicii Moldova a declarat stare de urgență din cauza riscurilor legate de aprovizionarea cu energie. „În acest context, România, este pregătită să sprijine statul vecin printr-o serie de măsuri care vizează atât furnizarea de energie electrică, cât și asigurarea aprovizionării cu gaze naturale”, a anunțat, vineri, Ministerul Energiei.

Confirm comunicatului citat, în privința aprovizionării cu gaze naturale, România dispune de stocuri de gaze naturale în depozitele Depogaz, fiind pregătită să analizeze opțiuni de extragere prioritară în cazul în care livrările către regiunea transnistreană vor fi afectate.

„Creșterea valorii contului de echilibrare operațională (OBA) dintre VestMoldTransGaz și Transgaz este considerată o soluție esențială pentru atenuarea impactului în primele zile ale crizei”, a anunțat ministerul.

VestMoldTransgaz SRL, operatorul național de transport din Republica Moldova, este controlat de Transgaz, companie deținută majoritar de statul român, prin Secretariatul General al Guvernului, în proporție de 58,5%.

Sursa foto: Facebook – Moldovagaz

Citiți și

Cât de pregătită este România cu gaze pentru iarnă. Șeful TRANSGAZ: ”Nu vor fi probleme”. Ce spune despre recuperarea datoriei de la Gazprom

Transgaz, PROFIT net de peste patru ori mai mare în primele nouă luni față de același interval din 2023. Compania bugetase un rezultat negativ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Astronomul care a rescris istoria Universului. A vrut să se facă iniţial preot. Mai târziu, mama sa a avut de suferit din cauza Bisericii