Prima pagină » Actualitate » ADELE, acuzată de plagiat. I se ordonă retragerea piesei „Million Years Ago” la nivel mondial. De unde vin acuzațiile grave la adresa solistei

ADELE, acuzată de plagiat. I se ordonă retragerea piesei „Million Years Ago” la nivel mondial. De unde vin acuzațiile grave la adresa solistei

ADELE, acuzată de plagiat. I se ordonă retragerea piesei „Million Years Ago” la nivel mondial. De unde vin acuzațiile grave la adresa solistei
Sursa foto: Profimedia images

Adele se confruntă cu acuzații grave de plagiat, după ce un judecător a emis o ordonanță care obligă retragerea piesei sale „Million Years Ago” de pe toate platformele de streaming și din orice formă de distribuție fizică sau digitală la nivel global.

Un judecător brazilian a dispus retragerea piesei „Million Years Ago” a Adele de pe platformele de streaming, în urma unei plângeri de plagiat din partea unui compozitor brazilian.

Ordonanța a fost dată vineri de judecătorul Victor Torres de la tribunalul comercial din Rio de Janeiro, în urma unei plângeri de plagiat depusă de compozitorul brazilian Toninho Geraes.

Geraes susține că melodia din 2015 a lui Adele a copiat elemente din piesa sa samba „Mulheres”, înregistrată de Martinho da Vila în 1995. Avocatul Geraes, Fredimio Trotta, a declarat pentru AFP că firma sa va face eforturi pentru a se asigura că această interdicție va fi implementată pe toate posturile de radio, televiziune și platformele de streaming internaționale. În plus, Geraes cere redevențe pierdute și daune morale în valoare de 160.000 de dolari, precum și recunoașterea sa ca autor al piesei „Million Years Ago”, potrivit The Guardian.

Ordonanța impune sancțiuni dure pentru nerespectarea acesteia, cu amenzi de până la 8.000 de dolari pentru fiecare act de încălcare. În acest context, Sony și Universal, casele de discuri ale Adele, riscă să fie sancționate, dar au la dispoziție opțiunea de a face apel la decizie.

Decizia ar putea avea un impact semnificativ asupra industriei muzicale internaționale, iar Trotta consideră că aceasta va descuraja producătorii și artiștii din afacerea muzicală globală să folosească muzica braziliană fără permisiune.

„Artiștii și producătorii care doresc să folosească muzică braziliană se vor gândi de două ori înainte de a face acest lucru”, a declarat avocatul.

Pe lângă acuzațiile venite din partea Braziliei, Adele a fost și anterior acuzată de plagiat de fanii muzicii turcești, care au susținut că piesa „Million Years Ago” seamănă cu melodia „Acilara Tutunmak” a cântărețului kurd Ahmet Kaya, lansată în 1985. Totuși, văduva lui Kaya a declarat că este improbabil ca Adele să fi plagiat intenționat, având în vedere statutul său internațional.

Brazilia este semnatară a Convenției de la Berna din 1886, care protejează internațional operele muzicale prin drepturi de autor, iar această hotărâre judecătorească ar putea avea implicații semnificative asupra protecției drepturilor de autor pe plan global.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Lovitură pentru planurile UE privind energia: cel mai mare furnizor de gaze al Europei încalcă o interdicție
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla, prinsă în capcana propriului design. Milioane de mașini sunt rechemate
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cea mai bogată familie din lume?