Prima pagină » Actualitate » Călin Georgescu așteaptă vești proaste/ Judecătorul Tudorel TOADER: „Nicio instanță nu poate să invalideze ceea ce Curtea Constituțională a decis”

Călin Georgescu așteaptă vești proaste/ Judecătorul Tudorel TOADER: „Nicio instanță nu poate să invalideze ceea ce Curtea Constituțională a decis”

Călin Georgescu așteaptă vești proaste/ Judecătorul Tudorel TOADER:

„CEDO nu poate să invalideze hotărârea CCR de anulare a alegerilor” îi transmite fostul judecător al Curții Constituționale, Tudorel Toader, lui Călin Georgescu. Acesta din urmă a apelat la Tribunalul European al Drepturilor Omului ca să oblige statul român să anuleze decizia CCR cu privire la anularea alegerilor prezidențiale, dar și la Înalta Curte de Casație și Justiție. 

Călin Georgescu va primi două vești nu prea bune, în viitorul apropiat, e de părere fostul ministru al Justiției și fost judecător al CCR, Tudorel Toader. Candidatul la prezidențiale va primi respingeri din partea Înaltei Curți de Casație și Justiție și de la CEDO, referitor la acțiunile întreprinse împotriva anulării prezidențialelor, după cum a declarat acesta într-o intervenție televizată la Antena 3 CNN.

ÎCCJ are trei soluții mari și late. În primul rând, să retrimită cauza spre rejudecare la Curtea de Apel, din motivele pe care procedura civilă le prevede, poate să admită și, în al treilea rând, poate să respingă. Eu personal cred că cel mai probabil ÎCCJ va menține hotărârea Curții de Apel București, respingând astfel acțiunea formulată de domnul Georgescu prin avocații săi. De ce spun asta? Pentru că procesul electoral a fost înrerupt pentru punerea în aplicare a hotărârii Curții Constituționale.

Or noi știm că hotărârile Curții, ca și deciziile acesteia, sunt definitive și general obligatorii. Prin urmare, nicio instanță nu poate să invalideze ceea ce Curtea Constituțională a decis. Dacă vreți să extind un pic discuția, nici chiar CEDO sau CJUE sau o instanță internațională nu poate să invalideze decizia instanței constituționale.

Noi nu avem la nivel european sau internațional un organism care să poată invalida ceea ce au decis curțile constituționale. Știm că a fost o tentativă de adoptare a unei constituții europene, tentativă care a eșuat. Știm că s-ar fi constituit o curte constituțională europeană. Atribuțiile și le dorește CJUE, dar deocamdată această constituție nu a fost adoptată, această curte nu a fost înființată. Prin urmare, eu astfel întrevăd soluționarea acestui recurs, a declarat Tudorel Toader la Antena 3 CNN.

Mai mult, fostul ministru al Justiției a mai spus că, în opinia sa, CEDO va respinge ca inadmisibilă solicitarea lui Călin Georgescu, din cauză că nu au fost epuizate căile interne.

Am văzut că s-au adresat CEDO. În primul rând, eu sunt convins că acțiunea la CEDO va fi respinsă pentru prematuritate. Adică noi știm o chestiune elementară: că la CEDO poți să te adresezi într-un termen de cel mult patru luni, dar după ce ai epuizat toate căile de jurisdicție internă.

Câtă vreme noi nu avem soluționat recursul ÎCCJ față de hotărârea Curții de Apel, înseamnă că nu are încă deschisă calea adresării la CEDO. De aceea spuneam că e prematur introdusă. Va fi constatată ca inadmisibilă.

Tudorel Toader a mai spus că nu există nicio situație în care CEDO să judece astfel de dosare pe motiv că această instanță europeană „nu judecă procesele electorale și nu poate invalida ceea ce CCR a decis”.

CITEȘTE ȘI:

Makaveli se leapădă de Călin Georgescu pe TikTok: „Tu ești singurul TRĂDĂTOR și singurul LAȘ”. Ce a stârnit zavera

Deși instanța i-a respins cererea ca neîntemeiată, Călin GEORGESCU a făcut RECURS la Înalta Curte de Casație și Justiție

Călin GEORGESCU motivează de ce își caută dreptatea la CEDO/”Suntem treziți de lumina lui Dumnezeu. Românii și întreaga lume democratică”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cât de posibil este ca Inteligența Artificială să declanșeze o criză majoră în societate?