Prima pagină » Sport » Pilotul Tudor Tudurachi câştigă, la prima participare, CURSA de 24 de ore de la Dubai

Pilotul Tudor Tudurachi câştigă, la prima participare, CURSA de 24 de ore de la Dubai

Pilotul român de 17 ani Tudor Tudurachi câştigă prima cursă de 24 de ore la care participă, la categoria GT4, desfăşurată pe 11-12 ianuarie 2025, la Dubai.

Tudor Tudurachi, cel mai tânăr pilot din competiție, a avut cel mai bun timp în calificări, puțin peste două minute – 2:08:975. În această competiție, el a pilotat un BMW M4 GT4, timp de şapte ore în patru runde.

A avut cele mai multe intrări pe pistă din echipa sa formată din cinci piloți din România, Marea Britanie, SUA şi Canada.

Pilotul Tudor Tudurachi câştigă, la prima participare, cursa de 24 de ore de la Dubai

„Această cursă de 24 de ore este încă un vis împlinit. Nici nu puteam să încep anul mai bine de atât. Mi-a plăcut mult această competiție, am concurat cu foarte mulți piloți mai experimentați decât mine. Din fericire, totul a mers ca pe roate în echipa noastră, nu am avut nicio problemă tehnică, niciun incident. Am avut emoții, dar am fost încrezător că pot face din nou istorie aşa cum am făcut şi la Campionatul Germaniei, anul trecut. Abia aştept cursele viitoare”, spune Tudor Tudurachi.

Echipa britanică AGMC Racing by Simpson Motorsport, din care Tudor Tudurachi a făcut parte, s-a clasat pe primul loc, cu cel mai bun timp, după 523 de ture parcurse, 2.818,97 km.

La startul cursei au luat parte, sâmbătă la prânz, 62 de maşini, din care doar 46 au ajuns la finalul celor 24 de ore, duminică.

Această victorie este foarte importantă pentru Tudor Tudurachi, care va reprezenta România, în acest an, la Campionatele Europene GT4.

Despre cursa de 24 de ore de la Dubai:

Durata cursei: 24 de ore continue.
Număr de echipe la start: 62.
Număr de echipe care au terminat cursa: 46.
Timp cel mai rapid în calificări: 2:08.975 minute – Tudor Tudurachi.
Număr de ture completate de echipa lui Tudurachi: 523.
Număr de ore pilotate de Tudor: 7 ore (în 4 schimburi).

Foto Sorin Mirea

Recomandarea video

Mediafax
Harta razei rachetelor Iranului: Care sunt orașele mari din Europa care ar putea fi lovite. Intră și România în aria lor?
Digi24
De ce nu sare Rusia în ajutorul Teheranului. Avantajele Moscovei în cazul unui război de lungă durată în Iran
Cancan.ro
Criminalii lui Adrian Kreiner rup TĂCEREA! Dezvăluiri incredibile din noaptea jafului: 'El a strigat după noi' 😲
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
Cel mai complex nod de autostradă prinde contur. „Va avea numeroase poduri, pasaje și chiar viaducte, pe trei niveluri”
Mediafax
Războiul din Iran ar putea accelera trecerea la piețe financiare deschise 24/7
Click
Cât câștigă un asistent medical dintr-un spital județean. „Lucrez nopți, weekenduri, sărbători legale"
Digi24
Cine a lovit școala de fete din Iran, situată lângă o bază a Gărzilor Revoluționare? Explicațiile experților care au analizat imaginile
Cancan.ro
Doliu în lumea sportului! Și-a pus capăt zilelor la doar 42 de ani
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan și-a îngrijorat fanii, după ultima apariție la TV. Vedeta s-a confruntat cu mai multe probleme de sănătate: „Era să mor la televizor, acum câteva luni”
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
SUV-ul care trebuia să ajungă în Iran: cum s-a născut Mercedes-Benz G-Class
Descopera.ro
Femeia care a făcut una dintre cele mai mari descoperiri din istorie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Machiajul la copii: necesitate sau vanitate? Iată ce spun părinții și specialiștii!