Prima pagină » Actualitate » Crin Antonescu, despre furtul tezaurului dacic: „Primul lucru care îți vine în minte este un fel de „asta ne mai lipsea”

Crin Antonescu, despre furtul tezaurului dacic: „Primul lucru care îți vine în minte este un fel de „asta ne mai lipsea”

Crin Antonescu a fost invitat în studioul Digi24, unde a vorbit, printre altele, despre furtul tezaurului dacic, în Olanda. El a spus ce sentimente îl încearcă vizavi de această situație.

„E trauma momentului și vreau să știu cum este pentru dumneavoastră și mai ales dacă aveți vinovați, că pare că între PSD și PNL vinovații au fost trasați, este vorba despre obiectelor, tezaurului dacic în Olanda, PSD pune tunurile pe Raluca Turcan, ministru al Culturii atunci când tezaurul a fost dus la expoziție, câteva obiecte, în Olanda, cum e pentru dumneavoastră?”, a fost întrebarea lui Cosmin Prelipceanu, la care Crin Antonescu a răspuns:

„Este încă o traumă, primul lucru care îți vine în minte este un fel de „asta ne mai lipsea”. Este, pentru că obiectele respective, până la urmă, nu doar pentru mine care am studiat istorie, dar cred că le-am văzut cu toții în cărțile de istorie. Adică sunt niște clasice ale patrimoniului national, pe istoria veche, deci cu valoare sentimentală, cu valoare identitară și sigur că în legătură cu vinovații sau cu cauzele acestei traume sau acestui dezastru mi-e greu mie să mă pronunț, o să ne clarificăm, probabil. Sperăm să le recuperăm, asta e cel mai important.”, a spus acesta.

Întrebat și dacă coaliția este în pericol din cauza acestui furt, Crin Antonescu a răspuns:

„Nu, nu cred, dar iată că este încă un prilej în care zboare săgeți, acuzații, sigur, până la urmă va trebui clarificat unde e răspunderea, câtă și dacă e, la cine e.”

”Dăm apă la moară extremiștilor?”, a fost întrebarea lui Cosmin Prelipceanu, iar Crin Antonescu a afirmat:

„Mă tem că da, desi, ca să spun așa, aici poate să fie vorba de o neglijență, de o superficialitate, de nerespectarea unor proceduri foarte stricte, poate de inexistența lui în legislație, nu știu, nu cunosc acest dominiu, dar chiar dacă n-au vreun merit extremiștii din chestiunea asta, este evident că ei încearcă să profite și probabil într-o anumită măsură reușesc să mai adune niște nemulțumiri, niște frustrări, niște lucruri pe care le pot prezenta ca argumente, chiar dacă nu sunt.”.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce ascund persoanele care doar citesc mesajele din grupurile de WhatsApp, dar nu răspund niciodată
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Premierul tehnocrat, soluția de avarie pentru criza politică?
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Cum arată noul living al Andreei Marin. Vedeta și-a redecorat casa și le-a arătat fanilor colțul ei de relaxare: „Am scăpat de un stres”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Formula 4: Românul David Cristofor a câștigat locul 2 pe traseu, dar arbitrii l-au penalizat. Ce s-a întâmplat
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Singurătatea urbană: de ce ne simțim izolați în orașe pline de oameni